Tak zdecydowali wczoraj posłowie. Przyjęli sprawozdanie podkomisji do spraw osób niepełnosprawnych o rządowym projekcie zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Prace nad nowelizacją trwały od lipca 2006 r. Wedle projektu PFRON będzie refundował składki na ubezpieczenia społeczne dopiero od stycznia 2008 r. Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej posłowie uznali, że jeszcze trzeba ponad pół roku prac, aby PFRON i ZUS mogły przygotować się do nowych zasad refundacji składek.

Powrót do głębokiej reformy pomocy w opłacaniu składek przedsiębiorcom zatrudniającym niepełnosprawnych i ich refundacja przez PFRON to dość zaskakujące podsumowanie prac podkomisji. A to dlatego, że w ich toku zostały usunięte z projektu art. 25a - 25d, które tę refundację przewidywały. Zamieścił je wcześniej rząd w autopoprawce. Reforma dotyczyła też przedsiębiorców, którzy są rencistami.

Przed rozpoczęciem prac w Komisji Polityki Społecznej wszystko wskazywało na to, że finansowanie składek będzie się odbywać na obecnych zasadach. Tyle tylko, że od 1 lipca przedsiębiorcy, którzy są rencistami, musieliby opłacać z firmy składkę emerytalną i rentowe.

W trakcie wczorajszej dyskusji posłowie doszli do wniosku, że powrócą do rządowej propozycji. Została ona jednak nieco zmodyfikowana przez poprawki posła Jana Libickiego.

Jak więc będzie wyglądało opłacanie składek? Zniknie z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych art. 25, a zamiast niego wrócą usunięte wcześniej w podkomisji art. 25a -25d.

PFRON będzie refundował składki emerytalną i rentowe przedsiębiorcom rencistom. Zwracane byłyby jednak tylko do wysokości obliczonej od najniższej podstawy ich wymiaru - czyli 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Na takich samych zasadach mieliby refundowane składki: wypadkową, chorobową, macierzyńską oraz emerytalno-rentową, niepełnosprawni rolnicy i ich domownicy. Refundacja ma objąć okresy miesięczne, a jej warunkiem będzie terminowe opłacenie składek. Co miesiąc ubiegający się będzie musiał składać do PFRON informacje o podstawie wymiaru składek i ich opłaconych kwotach oraz wniosek o wypłatę refundacji za dany miesiąc. Najpierw myślano o elektronicznym sposobie składania wniosku, ale wczoraj posłowie przyjęli, że zainteresowani będą mogli składać dokumenty pisemnie. Refundacja przysługiwałaby w ramach pomocy de minimis.

Będą też zmiany w finansowaniu składek pracowników. Byłyby refundowane składki za tych, którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury. Tak jak teraz pracodawcy nadal będą otrzymywali pomoc publiczną na obie części składki, czyli tę finansowaną także przez pracownika. Będzie je jednak refundował tylko PFRON, a nie, tak jak jest teraz, w odpowiedniej części także budżet państwa. Warunkiem zwrotu będzie wcześniejsze, terminowe ich opłacenie przez pracodawców. Oni również będą musieli wysyłać co miesiąc do PFRON wniosek wraz z zestawieniem kwot opłaconych składek.

Posłowie zaproponowali odłożenie na kolejne pół roku obowiązku opłacania składek emerytalnych i rentowych przez przedsiębiorców rencistów. Zaczną więc oni od rozliczeń za styczeń 2008 r. Do tego potrzebna jest kolejna nowelizacja ustawy emerytalnej. Od 1 stycznia 2008 r. zaczęłyby również obowiązywać art. 25a - 25d przewidujące refundację składek. Czas ten potrzebny jest na przygotowanie niezbędnych zmian w systemach informatycznych ZUS i PFRON.

Przygotowany projekt trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie.

Pisaliśmy o tym: w "Rz" 13 lutego 2007 r. "Refundacja zamiast dofinansowania na niepełnosprawnych"

- emerytalną, w części należnej od pracownika i pracodawcy - za zatrudnionych niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

- wypadkową - za pracowników o lekkim stopniu niepełnosprawności.

2. Pracodawcy zatrudniającemu mniej niż 25 osób PFRON zrefunduje składkę:

- emerytalną, w części należnej od pracownika i pracodawcy - za zatrudnionych niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

3. Zakładom pracy chronionej lub aktywności zawodowej PFRON zrefunduje składki na takich samych zasadach dla wszystkich niepełnosprawnych, niezależnie od stopnia ich niepełnosprawności:

- emerytalną i chorobową w części należnej od pracownika,

- emerytalną, rentową i wypadkową należną od pracodawcy.