Aktualizacja: 27.11.2024 12:58 Publikacja: 27.11.2024 05:30
Foto: Adobe Stock
Za należyte organizowanie prac rady nadzorczej, a w szczególności zwoływanie jej posiedzeń, odpowiada przewodniczący rady nadzorczej (art. 221¹ k.s.h.). Może on być powoływany przez zgromadzenie wspólników lub wybierany przez członków rady nadzorczej. Umowa spółki powinna to jednoznacznie określać. Zgodnie z przepisami k.s.h. umowa spółki może przyznawać określone uprawnienia, związane z organizacją rady nadzorczej i sposobem wykonywania przez nią czynności, również innym jej członkom. Warto o to zadbać w postanowieniach umowy spółki, by w przypadku nieobecności lub choroby przewodniczącego było możliwe zwołanie posiedzenia tego organu. O zwołanie posiedzenia rady nadzorczej może zawnioskować zarząd spółki oraz każdy członek rady. W przypadku otrzymania takiego żądania, do którego należy dołączyć proponowany porządek obrad, przewodniczący rady jest zobowiązany do zwołania posiedzenia. Powinno się ono odbyć nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania żądania. Jeżeli nie nastąpi zwołanie posiedzenia rady nadzorczej, występujący z żądaniem może zwołać je samodzielnie na podstawie art. 221¹ § 5 k.s.h.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Nieprzyjęcie planu ogólnego do 2026 r. oznacza dla gminy poważne konsekwencje.
W ostatnim roku weszły w życie istotne zamiany w zakresie czasu pracy, jego rozliczania i wynagradzania w korpusie służby cywilnej.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
W aspekcie gospodarki finansowej JST naczelną rolę należy przypisać głównemu księgowemu/skarbnikowi danej jednostki. Przepisy wyposażają takie osoby w szerokie kompetencje, ale też szeroko rozumianą odpowiedzialność za naruszenia dyscypliny budżetowej.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Jednostka samorządu terytorialnego może wpływać na strategię spółek, kontrolować ich działania oraz wprowadzać mechanizmy korygujące w przypadku nieprawidłowości.
Kiedy spółki komunalne zobowiązane są stosować przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, a w jakich sytuacjach są zwolnione z tego obowiązku?
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Zawierając umowę licencyjną ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, licencjobiorca może nie zdawać sobie sprawy z ryzyka przedwczesnego wygaśnięcia licencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas