Aktualizacja: 23.03.2025 19:38 Publikacja: 27.11.2024 05:30
Foto: Adobe Stock
Za należyte organizowanie prac rady nadzorczej, a w szczególności zwoływanie jej posiedzeń, odpowiada przewodniczący rady nadzorczej (art. 221¹ k.s.h.). Może on być powoływany przez zgromadzenie wspólników lub wybierany przez członków rady nadzorczej. Umowa spółki powinna to jednoznacznie określać. Zgodnie z przepisami k.s.h. umowa spółki może przyznawać określone uprawnienia, związane z organizacją rady nadzorczej i sposobem wykonywania przez nią czynności, również innym jej członkom. Warto o to zadbać w postanowieniach umowy spółki, by w przypadku nieobecności lub choroby przewodniczącego było możliwe zwołanie posiedzenia tego organu. O zwołanie posiedzenia rady nadzorczej może zawnioskować zarząd spółki oraz każdy członek rady. W przypadku otrzymania takiego żądania, do którego należy dołączyć proponowany porządek obrad, przewodniczący rady jest zobowiązany do zwołania posiedzenia. Powinno się ono odbyć nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania żądania. Jeżeli nie nastąpi zwołanie posiedzenia rady nadzorczej, występujący z żądaniem może zwołać je samodzielnie na podstawie art. 221¹ § 5 k.s.h.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Członkowie władz spółki, która kwalifikuje się do upadłości, mogą odpowiadać odszkodowawczo, nawet jeśli nie można ich obciążyć rygorami prawa upadłościowego za niezgłoszenie upadłości.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Kierując się dziś własnym interesem ws. adwokackiej spółki kapitałowej, możemy jutro wypaczyć ważną funkcję.
Podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznej powinien posiadać BIP. Brakuje jednak mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę przestrzegania prawa.
Zwyczajne zgromadzenie wspólników to najważniejsze wydarzenie zamykające rok obrotowy spółki komunalnej. Jak je prawidłowo przygotować i zwołać?
Spółki komunalne dostarczają usługi zaspokajające podstawowe potrzeby wspólnoty. Wyjątkowo mogą prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas