Reklama

Urząd może zapłacić za swoją bezczynność

Brak decyzji, lakoniczne pismo o przedłużeniu terminu, miesiące ciszy – takie praktyki coraz częściej kończą się porażką administracji przed sądem. Wojewódzkie sądy administracyjne nie tylko stwierdzają bezczynność, ale uznają ją za rażące naruszenie prawa i zasądzają rekompensaty.
Urząd może zapłacić za swoją bezczynność

Urząd może zapłacić za swoją bezczynność

Foto: Adobe Stock

Pani Zofia, 93-letnia osoba leżąca z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, od miesięcy czekała na decyzję niezbędną do otrzymania świadczenia, które pomogłoby sfinansować rehabilitację i leki. Urzędnicy milczeli. W końcu kobieta złożyła oficjalne ponaglenie, lecz odpowiedź organu brzmiała absurdalnie: urzędnicy rzekomo nie wiedzieli, kiedy wniosek wpłynął. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi nie miał litości – nazwał taką odpowiedź „irracjonalną i pozorną”, służącą jedynie niezgodnemu z prawem przedłużaniu sprawy. W styczniu 2025 r. WSA w wyroku z 28 stycznia 2025 r. (sygn. akt. II SAB/Łd 150/24) stwierdził rażącą bezczynność urzędu, wymierzył mu maksymalną grzywnę 3000 zł, a na rzecz skarżącej przyznał 1500 zł zadośćuczynienia. To tylko jeden z wielu przykładów, gdy organ administracji przegrał w sądzie z powodu własnej bezczynności.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama