Nota korygująca do faktury bez zapisu „mechanizm podzielonej płatności”

Wnioskodawca (miasto) może sam poprawić wadliwie wystawione faktury, wystawiając do nich noty korygujące, jeśli faktura dokumentująca czynności objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności nie zawiera odpowiedniego zapisu.

Publikacja: 10.08.2020 17:15

Nota korygująca do faktury bez zapisu „mechanizm podzielonej płatności”

Foto: Adobe Stock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18 lutego 2020 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.664. 2019.2.PG, odniósł się do kwestii wystawiania not korygujących do faktur niezawierających obowiązkowego oznaczenia w postaci zapisu „mechanizm podzielonej płatności". Z przedstawionego we wniosku o interpretację opisu sprawy wynika, że wnioskodawca (miasto) jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Począwszy od 1 listopada 2019 r. został wprowadzony obowiązek stosowania metody podzielonej płatności w odniesieniu do dostaw usług i towarów określonych w załączniku nr 15 do ustawy do transakcji powyżej 15.000 zł brutto (art. 108a ust. 1a ustawy). Sprzedawca w takiej sytuacji ma obowiązek wystawienia specjalnej faktury oznaczonej adnotacją „mechanizm podzielonej płatności". W obrocie gospodarczym mogą się zdarzać takie sytuacje gdy sprzedawca przez błąd nie oznaczy faktury koniecznym dopiskiem.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Samorządowe spółki komunalne bez przetargu
Administracja
Zamówienie in-house? Gmina musi mieć powód, by go udzielić
Administracja
Strona postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Administracja
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego podlega VAT?
Administracja
Czy sołtysowi można wypłacić dietę choćby za jeden dzień? WSA rozstrzygnął