Prof. Marek Wierzbowski: Możemy pochwalić się naszym kodeksem postępowania administracyjnego

Jeśli przeciwstawiamy interes obywatela interesowi administracji, to Kodeks postępowania administracyjnego dość daleko idzie w ochronę obywatela – mówi Marek Wierzbowski profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, partner w kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Aktualizacja: 01.08.2020 08:50 Publikacja: 01.08.2020 00:01

Marek Wierzbowski

Marek Wierzbowski

Foto: Fotorzepa/Jakub Ostałowski

Teresa Siudem: 14 czerwca minęła 60. rocznica uchwalenia Kodeksu postępowania administracyjnego, który stanowi podstawę funkcjonowania organów administracji publicznej w relacjach z obywatelami, przedsiębiorcami. W jakiej kondycji jest ten kodeks, skrótowo nazywany KPA? Czy sprawdza się w XXI wieku?

Prof. Marek Wierzbowski: Kodeks postępowania administracyjnego, to pomnik polskiego ustawodawstwa, bo istnieje już 60 lat. Tak jak Niemcy chwalą się swoim kodeksem cywilnym (BGB), a Francuzi – Kodeksem Napoleona, tak my możemy chwalić się naszym KPA. Był on wzorowany na Rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej wydanym w 1928 roku, zanim postępowanie administracyjne uregulowały takie kraje jak Francja czy Niemcy. Poza tym, nadal daje on lepszą ochronę obywatelowi niż przepisy innych krajów Unii Europejskiej. Te 60 lat funkcjonowania kodeksu pokazuje, że jakoś on działa i nie możemy tego lekceważyć. Natomiast co do sytuacji przedsiębiorców – nie możemy lekceważyć zasad wprowadzonych w Prawie przedsiębiorców.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?
Administracja
Egzamin na urzędnika mianowanego. Jakie zmiany w 2025 roku?
Administracja
Pożyczka dla szpitala a VAT
Administracja
Kto ustala skład społecznej komisji mieszkaniowej - orzeczenie WSA
Administracja
Dlaczego warto zainteresować się partnerstwem publiczno-prywatnym?