Kontrola podatkowa: uprawnienia przedsiębiorcy

Działania organów podatkowych służą ochronie interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa, m.in. weryfikacji poprawności rozliczeń. Oprócz wielu obowiązków nałożonych na podmioty prowadzące działalność w związku z tym wydarzeniem przepisy dają im również szereg uprawnień, z których warto skorzystać.

Publikacja: 29.10.2019 17:00

Kontrola podatkowa: uprawnienia przedsiębiorcy

Foto: Fotolia.com

Otrzymanie przez przedsiębiorcę zawiadomienia informującego o zamiarze przeprowadzenia kontroli podatkowej powinno wyzwolić szereg usystematyzowanych działań w firmie, gdyż właściwe zaangażowanie ma wpływ na cały jej przebieg. Zachowanie czujności, eliminowanie błędów popełnianych podczas wstępnej fazy kontroli podatkowej poprzez świadome działanie przedsiębiorcy to kluczowa reakcja jaka powinna towarzyszyć w jej trakcie.

Istota merytoryczna kontroli skarbowej sprowadza się przede wszystkim do zweryfikowania rzetelności zadeklarowanej podstawy opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i regulowania podatków, ujawnienie nie zgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej w tym wykrycie zatajonych dochodów (nieujawnione źródła).

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Jak prawidłowo protokołować posiedzenia organów spółki z o.o.?
Biznes
Kontrowersje wokół e-recept wydawanych w receptomatach
Biznes
Inwestycje nad i pod gruntem – zalety własności warstwowej
Biznes
Unijna legislacja to również nasze prawo
Biznes
Bezpieczne rozpoczęcie samozatrudnienia – jak się przygotować na B2B?
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.