W czasie epidemii COVID-19 wielu przedsiębiorców przekonało się, że do prowadzenia biznesu nie jest potrzebna prestiżowa siedziba w centrum miasta. Działalność mogą wykonywać u siebie w domu. Czy odliczą VAT od wydatków na jego budowę? Fiskus się zgadza.
Spójrzmy na niedawną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią radca prawny. Zamierza zbudować dom. Będzie w nim siedziba jego kancelarii. Na cele działalności gospodarczej przeznaczy 28 proc. powierzchni budynku. Składa się na to gabinet, archiwum, łazienka (do korzystania przez klientów), część korytarza, schodów, kotłowni i garażu.
Czytaj także:
Budowa domu jednorodzinnego w kosztach podatkowych firmy
Prawnik zlecił inwestycję firmie budowlanej. Usługa obejmuje cały budynek, bez rozróżnienia części mieszkalnej i przeznaczonej na działalność. Na fakturach nie jest więc wyszczególniony VAT przypadający na zakupy związane z kancelarią. Dlatego radca prawny chce go odliczyć proporcjonalnie, czyli w części odpowiadającej stosunkowi powierzchni firmowej do powierzchni całego budynku. Z każdej faktury odliczy więc 28 proc. wykazanego na niej VAT.
Co na to przepisy? Wynika z nich, że przedsiębiorca może odliczyć VAT, jeśli zakupy są związane z opodatkowaną działalnością. W ten sposób jest realizowana zasada neutralności podatku. Jeśli więc prowadzi firmę w domu, ma prawo rozliczyć faktury w części przypadającej na wykorzystywaną w działalności powierzchnię.
O proporcjonalnym odliczeniu mówi art. 86 ust. 7b ustawy o VAT. Wynika z niego, że jeśli nabywamy nieruchomość wykorzystywaną zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i na potrzeby osobiste, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego.
Na ten właśnie przepis powołał się radca prawny. A fiskus uznał jego argumentację. Podkreślił, że jeśli budynek będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych (czyli działalności gospodarczej) oraz niepodlegających opodatkowaniu (na cele mieszkaniowe) przedsiębiorcy przysługuje odliczenie części VAT z faktur dokumentujących wykonane roboty budowlane. Przyznał też, że przepisy nie określają według jakiej metody należy obliczyć procent podatku podlegający odliczeniu. Jej wybór należy do przedsiębiorcy. To on zna specyfikę i organizację swojego biznesu i jest w stanie wyodrębnić część podatku naliczonego związaną z działalnością gospodarczą (interpretacja Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z 12 kwietnia 2021 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.10.2021. 3.KO).
Korzystną interpretację dostał też inny prawnik, który kupił, wraz z żoną, nowe mieszkanie. Czy może z faktur odliczyć VAT? Mężczyzna twierdzi, że tak, ponieważ będzie je wykorzystywał w firmie. Na potrzeby działalności gospodarczej chce przeznaczyć połowę lokalu. Dodaje, że mieszkanie zostanie w odpowiedni sposób przebudowane.
We wniosku o interpretację podkreślił, że spełniony jest podstawowy warunek odliczenia: związek zakupów z wykonywaniem opodatkowanych czynności, czyli prowadzeniem działalności. Może więc odpisać połowę VAT.
Fiskus nie miał nic przeciwko. Potwierdził, że prawnik ma prawo do odliczenia 50 proc. VAT. Skarbówce nie przeszkadzało, że faktury są wystawione na oboje małżonków, a mieszkanie weszło do wspólnego majątku. Przekonał ją argument, że ustawa o VAT nie wyklucza tego, aby przy wspólnocie majątkowej tylko jeden z małżonków rozliczał podatek (interpretacja Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z 14 lipca 2020 r., nr 0114-KDIP4-1.4012.69.2020. 6.RMA).