Reklama
Rozwiń

Jak opodatkować ekwiwalent sędziów sportowych

Kluby sportowe pobierają zryczałtowany podatek dochodowy od należności wypłacanych na podstawie tzw. delegacji sędziowskiej.

Publikacja: 03.08.2021 15:45

Jak opodatkować ekwiwalent sędziów sportowych

Foto: AdobeStock

- Klub sportowy (stowarzyszenie prowadzące działalność pożytku publicznego) m.in. organizuje turnieje piłki ręcznej mężczyzn podobnych klubów z terenu kraju. W związku z organizacją zawodów sportowych, na podstawie delegacji wystawianych przez sędziów rozlicza należności (ekwiwalenty). Sędziowie są delegowani do obsługi meczów przez Polski Związek Piłki Ręcznej (PZPR) i nie zawierają z klubem ani umowy o pracę, ani innej umowy cywilnoprawnej. Sędziowie otrzymują wynagrodzenie (ekwiwalent sędziowski), którego wysokość wynika z przyjętych przez PZPR uchwał. Po zakończonym meczu sędzia wypełnia formularz „delegacji sędziowskiej", w której określone są: rodzaj zawodów, termin i miejsce rozgrywek, dane sędziego, nr Pesel, adres, wysokość wynagrodzenia itd. Sędziowie są polskimi rezydentami podatkowymi. Klub pełni funkcje płatnika podatku PIT od wypłacanego sędziom ekwiwalentu. Czy prawidłowo klub pobiera 17 proc. ryczałt od wypłaconych sędziom sportowym ekwiwalentów do wysokości 200 zł? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?