Reklama
Rozwiń

Świadczenie pracy lub usług jako wkład na pokrycie akcji

W umowie prostej spółki akcyjnej rodzaj pracy/usługi i czas jej świadczenia powinien być określony, tak by możliwe było zweryfikowanie, czy akcjonariusz wniósł wkłady, do których się zobowiązał. W przypadku niewykonania tego zobowiązania akcje objęte za wkłady mogą zostać unieważnione przez sąd.

Publikacja: 23.09.2021 13:31

Świadczenie pracy lub usług jako wkład na pokrycie akcji

Foto: Adobe Stock

Wniesienie wkładu do spółki jest jednym z podstawowych obowiązków wspólnika (akcjonariusza). Wkłady klasycznie dzieli się na pieniężne i niepieniężne. Wniesienie wkładu pieniężnego sprowadza się do dokonania przez wspólnika (akcjonariusza) wpłaty na rzecz spółki w ustalonej wysokości. Więcej kontrowersji od zawsze budziły wkłady niepieniężne (tzw. aport), których wniesienie polega m.in. na przeniesieniu na rzecz spółki prawa czy też spełnieniu na jej rzecz innego świadczenia. Zakres tego, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego różni się w zależności od typu spółki. Niemniej, w stanie prawnym sprzed wprowadzenia prostej spółki akcyjnej (1 lipca 2021 r.) , w przypadku żadnej ze spółek kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna) wkładem niepieniężnym nie mogło być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Koniec z cyfrową dyskryminacją konsumentów - nowe przepisy wchodzą w życie
Biznes
Dostępność cyfrowa – nowe obowiązki dla firm wchodzą w życie
Biznes
Skutki naruszenia przez członka zarządu obowiązku sprawozdawczego
Biznes
Unia Europejska zaostrza przepisy dotyczące detergentów
Biznes
Jak skutecznie przeprowadzić podział spółki?
Biznes
Skutki niejednoznacznego opisu przedmiotu zamówienia