Reklama
Rozwiń

Jak zaksięgować prawo pierwokupu wynikające z umów cywilnoprawnych

Operacje gospodarcze związane z pierwokupem uprzednio wynajmowanych, dzierżawionych lub leasingowanych składników majątku będących wartościami niematerialnymi i prawnymi oraz środkami trwałymi należy odpowiednio ująć w księgach rachunkowych.

Publikacja: 23.03.2021 16:30

Jak zaksięgować prawo pierwokupu wynikające z umów cywilnoprawnych

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 596 k.c., prawo pierwokupu obejmuje zastrzeżenie przez ustawę lub czynność prawną dla jednej ze stron pierwszeństwa kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej. Trzeba pamiętać, że rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu może zostać zbyta osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu nie wykona swojego prawa. Prawo pierwokupu wykonywane jest w drodze oświadczenia złożonego zobowiązanemu. Wykonanie prawa pierwokupu powoduje dojście do skutku między zobowiązanym, a uprawnionym do pierwokupu umowy sprzedaży tej samej treści, co umowa zawarta przez zobowiązanego z osobą trzecią. Pamiętać również należy, że jeżeli zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu sprzedał rzecz osobie trzeciej bezwarunkowo, nie zawiadomił uprawnionego o sprzedaży lub podał mu do wiadomości istotne postanowienia umowy sprzedaży niezgodnie z rzeczywistością, wówczas ponosi on odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Prawo pierwokupu jest niezbywalne i – co do zasady – niepodzielne.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?