Aktualizacja: 09.02.2021 10:33 Publikacja: 09.02.2021 15:45
Księgowy
Foto: Adobe Stock
- Jestem polskim rezydentem podatkowym oraz komandytariuszem polskiej spółki komandytowej. Przychody z tytułu bycia wspólnikiem tej spółki kwalifikuję jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i rozliczam na zasadach tzw. podatku według jednolitej 19 proc. stawki PIT. Oprócz tego, uzyskuję również przychody uregulowane w art. 30b ustawy o PIT, m.in. z odpłatnego zbycia akcji oraz papierów wartościowych. Czy suma dochodów podlegających opodatkowaniu daniną solidarnościową obejmuje również straty osiągnięte w źródłach przychodów objętych zakresem daniny solidarnościowej? Czy w związku z tym mogę , pomniejszyć podstawę obliczenia daniny solidarnościowej o stratę osiągniętą na zbyciu akcji i papierów wartościowych? – pyta czytelnik.
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Wkrótce duże firmy będą zwracać się do swoich dostawców i partnerów biznesowych o udostępnienie danych dotyczących ESG, narzucając jednocześnie zakres i format tych informacji.
Spółka komandytowa wypłacająca zysk wspólnikom – osobom fizycznym przekazuje kwoty pobranych zaliczek oraz zryczałtowanego podatku na rachunek urzędu skarbowego. Przesyła też do urzędu roczną deklarację PIT-8AR.
Pracodawca nie pełni funkcji płatnika PIT w związku z wypłacanymi pracownikom premiami z programu rekomendacji pracowniczych. Musi jednak sporządzić i przekazać beneficjentom premii oraz urzędowi skarbowemu informacje o przychodach z innych źródeł.
ZUS poinformował o wysyłce informacji o rozliczeniu wpłat za 2024 r. Trafiły one do ponad 3,3 mln płatników składek. Wiadomość o stanie konta znajduje się na profilu na PUE/eZUS. Co zrobić, gdy otrzymamy informację o niedopłacie lub nadpłacie?
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Podatek od umowy cywilnej zawartej z MOPSem? Płatnikiem od umów cywilnoprawnych zlecenia i o dzieło jest zawierająca je jednostka budżetowa, np. miejski ośrodek pomocy społecznej, a nie sama gmina.
Pracodawcy, który w terminie odprowadza pracownicze podatki, przysługuje wynagrodzenie. Jego stawka właśnie spadła o połowę.
Program Płatnik wskazuje na błąd w deklaracji osobom korzystającym z Małego ZUS Plus, gdy wpisywana wartość podstawy składek jest mniejsza niż 1080 złotych.
W ostatnim czasie na popularności zyskują różnego rodzaju platformy zakupowe, w ramach których użytkownikom, za dokonane zakupy, przyznawane są punkty. Uzbieranie odpowiedniej ilości punktów uprawnia użytkownika do otrzymania określonej kwoty pieniędzy. Organizator tego typu akcji marketingowej powinien wiedzieć, że wypłata cashbacku – po przekroczeniu pewnego progu kwotowego – spowoduje, że będą ciążyły na nim obowiązki związane z pełnieniem funkcji płatnika PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas