Księgowanie wpłat na PPK

Pracownicze plany kapitałowe stanowią zorganizowany przez pracodawców przy wsparciu państwa dobrowolny program systematycznego gromadzenia oszczędności przez pracowników z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. Wpłaty na ten cel muszą być w odpowiedni sposób rozliczone i zaksięgowane.

Publikacja: 19.01.2021 16:45

Księgowanie wpłat na PPK

Foto: Adobe Stock

Proces stopniowej implementacji tego programu rozpoczął się w 2019 r. Obecnie (2021 r.) trwa jego ostatni IV etap, obejmujący przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 20 pracowników. Pracodawcy ci muszą zawrzeć z wybraną instytucją finansową (ZUS, funduszem emerytalnym lub funduszem inwestycyjnym) umowę o zarządzanie PPK (w terminie do 23 kwietnia 2021 r.) oraz umowę o prowadzenie PPK (w terminie do 10 maja 2021 r.).

Wpłaty do PPK są finansowane przez pracowników-uczestników PPK (zasadniczo w wysokości 2–4 proc. wynagrodzenia brutto stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe) oraz przez przedsiębiorcę-pracodawcę (w wysokości 1,5–4 proc. wynagrodzenia brutto). Ponadto, państwo wypłaca na rzecz pracowników (na ich rachunki PPK) ze środków Funduszu Pracy jednorazową składkę powitalną w wysokości 250 zł oraz coroczną dopłatę w kwocie 240 zł. Zgodnie z art. 28 ust. 1–4 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK), wpłat dokonuje się, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Na przedsiębiorcy–pracodawcy ciąży obowiązek obliczenia i dokonania wpłaty składek PPK do wybranej instytucji finansowej w części przez niego finansowanej, a także do kalkulacji, pobrania od pracowników-uczestników PPK i dokonania wpłaty składek PPK do wybranej instytucji finansowej w części finansowanej przez tych pracowników (w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Ulga B+R, czyli jak obniżyć podatki
Biznes
Jak stosować ulgę B+R w podatkowych grupach kapitałowych
Biznes
Kuchnia prawdę ci powie, czyli o wycieku informacji w firmie
Biznes
Jedna grupa kapitałowa, kilka odrębnych ofert w przetargu
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Biznes
Pożyczka udzielona SKA przez jej wspólnika – jak ją opodatkować