Aktualizacja: 19.01.2021 14:58 Publikacja: 19.01.2021 16:45
Foto: Adobe Stock
Proces stopniowej implementacji tego programu rozpoczął się w 2019 r. Obecnie (2021 r.) trwa jego ostatni IV etap, obejmujący przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 20 pracowników. Pracodawcy ci muszą zawrzeć z wybraną instytucją finansową (ZUS, funduszem emerytalnym lub funduszem inwestycyjnym) umowę o zarządzanie PPK (w terminie do 23 kwietnia 2021 r.) oraz umowę o prowadzenie PPK (w terminie do 10 maja 2021 r.).
Wpłaty do PPK są finansowane przez pracowników-uczestników PPK (zasadniczo w wysokości 2–4 proc. wynagrodzenia brutto stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe) oraz przez przedsiębiorcę-pracodawcę (w wysokości 1,5–4 proc. wynagrodzenia brutto). Ponadto, państwo wypłaca na rzecz pracowników (na ich rachunki PPK) ze środków Funduszu Pracy jednorazową składkę powitalną w wysokości 250 zł oraz coroczną dopłatę w kwocie 240 zł. Zgodnie z art. 28 ust. 1–4 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK), wpłat dokonuje się, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Na przedsiębiorcy–pracodawcy ciąży obowiązek obliczenia i dokonania wpłaty składek PPK do wybranej instytucji finansowej w części przez niego finansowanej, a także do kalkulacji, pobrania od pracowników-uczestników PPK i dokonania wpłaty składek PPK do wybranej instytucji finansowej w części finansowanej przez tych pracowników (w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane).
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Komu przysługują wakacje składkowe? Do kiedy należy złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie są potrzebne dokumenty? Czy wakacje składkowe obejmują składkę zdrowotną? Ekspert odpowiada.
Prawo do urlopu ojcowskiego zależy przede wszystkim od wieku dziecka, które pracownik wychowuje. Czy ma natomiast znaczenie zakładowy staż pracy?
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Aby móc ją pobierać, należy spełnić określone warunki.
Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy oraz komornicy sądowi mogą korzystać z tzw. wakacji składkowych. ZUS poinformował, ile wniosków dotychczas wpłynęło.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas