Reklama
Rozwiń

Praktyczne problemy procesu konsolidacji sprawozdań finansowych

Rok 2020 praktycznie już za nami, a jednostki gospodarcze planujące prace nad skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wyznaczają ramy czasowe nad prostym zebraniem danych finansowych wchodzących w jego skład.

Publikacja: 22.12.2020 16:45

Praktyczne problemy procesu konsolidacji sprawozdań finansowych

Foto: Adobe Stock

Taka agregacja danych stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych czynności, które przyczyniają się do prawidłowego sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Te czynności stanowią proces, którego trudność polega przede wszystkim na dokonaniu stosownych korekt konsolidacyjnych w celu wygenerowania finalnych danych skonsolidowanych.

Prawidłowo wyliczone i wprowadzone korekty stanowią, że skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest ważnym źródłem informacji dla jego odbiorców. Dla przykładu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym są wyeliminowane skutki transakcji wewnątrzgrupowych, niezrealizowane zyski i straty na tych transakcjach, czy odzwierciedlone zmiany aktywów netto jednostek podporządkowanych.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?