Aktualizacja: 30.05.2020 07:41 Publikacja: 30.05.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Taki wniosek wynika z interpretacji z 21 stycznia 2020 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.594.2019.2.JŻ).
Polska spółka prowadzi działalność polegającą m.in. na dystrybucji podręczników, programów komputerowych materiałów dydaktycznych oraz kodów dostępu do aplikacji mobilnych. Część sprzedaży kodów do aplikacji mobilnych dokonywana jest za pośrednictwem platformy internetowej należącej do irlandzkiego podmiotu. Konsumenci dokonują płatności za aplikacje na rzecz irlandzkiego podatnika i to z nim zawierają umowę. Podmiot ten przekazuje polskiej spółce co miesiąc zestawienie sprzedaży oraz przychód z tego tytułu pomniejszony o umówioną prowizję.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Osiągane przez fundacje rodzinne przychody z dodatnich różnic kursowych powstałe w efekcie transakcji zamiany walut obcych na walutę polską są opodatkowane CIT.
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas