Skutki podatkowe faktoringu

Minister Finansów wydał interpretację ujednolicającą stanowisko organów podatkowych w odniesieniu do skutków podatkowych cesji wierzytelności własnych w ramach faktoringu. Ma ona zastosowanie zarówno do podatku dochodowego od osób prawnych jak i podatku dochodowego od osób fizycznych.

Publikacja: 25.05.2021 16:00

Skutki podatkowe faktoringu

Foto: Adobe Stock

Chodzi o interpretację ogólną Ministra Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (dalej: MF) z 15 lutego 2021 r. (DD5.8201.11.2020).

Odnosi się ona do umowy faktoringu opartej na cywilnoprawnej instytucji cesji wierzytelności przez faktoranta (wierzyciela wierzytelności) na rzecz faktora. Podkreślenia wymaga, że interpretacja ogólna ogniskuje się wokół cesji wierzytelności wynikających z uprzedniej sprzedaży przez podatnika (faktoranta) towarów i usług, w związku z którymi rozpoznano przychód należny. Zatem zastosowanie się do tej interpretacji ogólnej nie będzie skutkować ochroną interpretacyjną w przypadku, gdy przykładowo takiego zbycia dokonywać będzie podmiot, dla którego dana wierzytelność nie stanowiła przychodu należnego (na przykład: pożyczkodawca w części pożyczkowej wierzytelności).

Pozostało 87% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów
Biznes
Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem
Biznes
Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT
Biznes
Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia