Jacek Matarewicz: Po orzeczeniu TSUE możliwy zwrot sankcji VAT

Podatnik ma prawo zakwestionować rozstrzygnięcie, w którym skarbówka ustaliła mu dodatkowe zobowiązanie w VAT - mówi Jacek Matarewicz, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Publikacja: 29.04.2021 15:20

Wpłata na rachunek powierniczy bez VAT

Wpłata na rachunek powierniczy bez VAT

Foto: AdobeStock

- 15 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie C-935/19, w którym uznał, że sankcja 20 proc. w ustawie o VAT jest niezgodna z prawem UE. Jakie ma to znaczenie praktyczne dla polskich podatników?

Wyrok ma doniosłe znaczenie praktyczne. Przede wszystkim potwierdza starą regułę niekarania za działania, w których podatnik sam naprawił swój błąd. Istotą kary jest jakaś penalizacja, naprawa tego, co często jest nie do naprawienia. Regułę tę wyraża łacińska paremia znana jeszcze z prawa rzymskiego, tj. Poena constituitur in emendationem hominum, co oznacza, że kara ustanowiona jest w celu poprawienia ludzi. W rozpatrywanej przez TSUE sprawie podatnik sam dokonał korekty rozliczeń VAT oczekiwanej przez organ podatkowy, który zakwestionował prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia nieruchomości, która powinna była być zwolniona z VAT. Jak wskazał sąd odsyłający, wprowadzenie sankcji administracyjnej miało na celu przekonanie podatników do rzetelnego i starannego wypełniania deklaracji podatkowych. Tymczasem sankcja rozpatrywana w postępowaniu głównym ma raczej charakter opresyjny aniżeli prewencyjny. Podatnik złożył korektę deklaracji, zmniejszył kwotę podlegającą odliczeniu, co w przypadku nienależnego zwrotu VAT lub zapłaty VAT w zbyt małej wysokości zawsze skutkuje koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Te odsetki od zaległości podatkowych pełnią funkcję kompensacyjną i rekompensują Skarbowi Państwa uszczerbek finansowy. Pozostając przy paremiach rzymskich, sankcja VAT w pewnych sytuacjach narusza także regułę niekarania dwa razy za to samo, tj. łac. Ne bis in idem.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Teresa Siudem: Jesteś podwykonawcą? Zadbaj o swoje interesy
Biznes
Podwykonawca został bez zapłaty. Mógł tego uniknąć
Biznes
Czy fundacja w Liechtensteinie ochroni majątek przed egzekucją?
Biznes
Wezwania i oferty nabycia akcji spółki publicznej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Zarządzanie łańcuchami dostaw – nowe wyzwania dla firm