Aktualizacja: 19.01.2021 15:00 Publikacja: 19.01.2021 17:00
Foto: Adobe stock
W interpretacji wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 sierpnia 2020 r. (0111-KDIB3-3.4013.113.2020. 1.PK), zostało poruszone ciekawe zagadnienie dotyczące tak popularnej dziś elektromobilności. Konkretnie tego kto jest podatnikiem akcyzy w przypadku uzupełniania zapasów energii przez pojazdy elektryczne w punktach ładowania.
Z wnioskiem o interpretację wystąpił dostawca usługi e-mobilności, która polega, m.in. na oferowaniu klientom dostępu do usług ładowania w rozumieniu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W ramach oferowanej usługi spółka umożliwia swoim klientom dostęp do ogólnodostępnych stacji ładowania, jednakże nie jest ona ani operatorem tych stacji, ani ich właścicielem. Wnioskodawca nie posiada i nie będzie posiadać na terytorium Polski spółki, oddziału, biura czy też jakichkolwiek pracowników, a jego działalność nie wymaga uzyskania jakiejkolwiek koncesji związanej energią elektryczną o których mowa w prawie energetycznym.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Przepisy zabraniają amortyzacji własnego mieszkania. Skarbówka twierdzi, że zakaz dotyczy też nakładów poniesionych na obcy lokal.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Firma po to startuje w przetargu, aby dostać zamówienie i uzyskać przychód. Może zaliczyć wydatki (m.in. wadium) do podatkowych kosztów, nawet jak nie uda się jej tych celów zrealizować.
Wycenie podlegają składniki rzeczowych aktywów obrotowych, które utraciły wartość użytkową lub handlową, a także ich zapasy, zarówno w ilości przydatnej gospodarczo, jak i przekraczającej potrzeby gospodarcze uznane za normalne.
Od stycznia dotychczasowy kod CN 2710 19 43 dla olejów napędowych został zmieniony na 2710 19 42 i 2710 19 44. Formalnie nie wywołuje to jednak na razie zmian dla podatników akcyzy
Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia.
Udostępnianie (delegowanie do pracy) swoich pracowników, bez wpływu na czynności podejmowane przez nich u podatnika, nie jest usługą zarządzania i kontroli ani usługą do nich podobną. Nie jest także usługą podobną do usługi rekrutacji i pozyskiwania personelu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas