Rozliczenia VAT: intencje ustawodawcy to nie obowiązujące prawo - wyrok WSA

Fiskus ma obowiązek ustalić kwotę dodatkowego zobowiązania podatkowego, niezależnie od tego, czy podatnik działał świadomie czy nie, czy pozostawał w dobrej wierze, a także czy nieprawidłowości w zakresie rozliczenia VAT nastąpiły z jego winy.

Publikacja: 18.02.2020 16:15

Rozliczenia VAT: intencje ustawodawcy to nie obowiązujące prawo - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła decyzji, którą fiskus ustalił spółce dodatkowe zobowiązania podatkowe w VAT za miesiące od stycznia do marca 2018 r. w sumie na ponad 250 tys. zł. Urzędnicy tłumaczyli, że postępowanie podatkowe w zakresie ustalenia dodatkowych zobowiązań podatkowych za wymienione okresy przeprowadzone zostało wobec spółki na podstawie postanowienia naczelnika urzędu celno-skarbowego o przekształceniu kontroli celno-skarbowej w postępowanie podatkowe.

Kontrolerzy stwierdził, że w deklaracjach VAT-7 za te okresy podatniczka zawyżyła podatek naliczony podlegający odliczeniu z tytułu zakupu towarów i usług. A miało to związek z niezasadną kwalifikacją całości tych zakupów jako związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Tymczasem spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczyła głównie usługi objęte zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Polegały one na sprzedaży kryptowalut (w postaci bitcoinów). W ten sposób, w ocenie fiskusa podatniczka naruszyła postanowienia art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo