Spójność ujawnień w raporcie ESG z oceną podwójnej istotności

W lipcu 2024 r. EFRAG opublikował raport, w którym prezentuje wnioski z oceny pierwszych raportów zrównoważonego rozwoju sporządzonych przez pionierskie spółki zgodnie z ESRS za rok 2023.

Publikacja: 28.11.2024 11:08

Spójność ujawnień w raporcie ESG z oceną podwójnej istotności

Foto: Adobe Stock

 Niezależnie od kontrowersji, jakie wzbudziło jego opublikowanie, firmy wdrażające nowe zasady mogą wyciągnąć wartościowe wskazówki dla organizacji procesu i przygotowania raportu ESG. Widać, że przejście do raportowania ESRS jest procesem i wdrożenie będzie wymagało czasu. Niezależnie pojawiły się wskazówki KEONA dla audytorów ESG. Widzimy, że obydwa dokumenty prowadzą do wspólnych wniosków, że w sporządzaniu raportu najważniejsze jest właściwe zdefiniowanie kwestii istotnych, które stanowią wyznacznik tego, jakie dane są zbierane i prezentowane tak, by raport odzwierciedlał ujawnienia, które faktycznie są istotne dla interesariuszy. To oczekiwanie wydaje się być proste, jednak przełożenie na wewnętrzne praktyki organizacji jest poważnym wyzwaniem.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ESG w praktyce
Przetargi 2.0 – jak ESG wpływa na wybór partnera biznesowego?
ESG w praktyce
Wiarygodność ESG pod lupą biegłych
ESG w praktyce
Można rozpocząć odliczanie do październikowego startu
ESG w praktyce
DMA: więcej niż regulacyjny obowiązek
ESG w praktyce
Nowa gra o niezależność Europy
Reklama
Reklama