Aktualizacja: 19.12.2024 10:59 Publikacja: 19.12.2024 10:22
Foto: fizkes/Shutterstock
Wizja była piękna – anonimowość, bezpieczeństwo, technologie wspierające prawdziwych bohaterów codzienności, którzy mają odwagę mówić o tym, co złe. Brzmi jak hasło z katalogu IKEA: „Utwórz przestrzeń pełną bezpieczeństwa i harmonii”. A jak wygląda rzeczywistość? Czy polskie firmy rzeczywiście stanęły na wysokości zadania, wdrażając nowoczesne rozwiązania IT, czy może postanowiły zadowolić się absolutnym minimum?
W październiku 2024 r. opublikowano projekt standardu usług atestacyjnych w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju 3002PL, który zakłada uzyskanie od kierownika jednostki oświadczenia.
Na mocy przepisów dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD) około 49 tys. unijnych podmiotów gospodarczych, w tym niemal 3,5 tys. polskich spółek będzie musiało publicznie ujawniać wrażliwe informacje o swoich modelach biznesowych, strategii i łańcuchach dostaw.
Dział HR może odegrać w zrównoważonym rozwoju ogromną rolę, pod warunkiem że nie sprowadzi się go do roli dostarczyciela danych do raportu.
Współczesny biznes stoi przed dylematem: jak połączyć zysk z etyką?
Jedną z istotnych zmian w raportowaniu ESG, jakie wniosły w życie dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz standardy raportowania ESRS (European Sustainability Reporting Standards) jest skłonienie firm do myślenia i działania przez pryzmat łańcucha wartości.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w listopadzie lekko mocniej od oczekiwań. Ponownie spadło przeciętne zatrudnienie.
W jaki sposób przedstawiciele różnych pokoleń podchodzą do kwestii lojalności wobec miejsca pracy? Jakie są kluczowe przyczyny decyzji o zmianie pracy? Amerykański Newsweek publikuje wyniki najnowszego badania oraz opinie ekspertów.
Blisko 837 tys. wnioskujących o wakacje składkowe ma już przyznaną ulgę. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika w PUE ZUS (eZUS). Jeszcze dziś wieczorem płatnicy otrzymają tam dodatkowe potwierdzenie - poinformował w środę 18 grudnia ZUS.
W przyszłym roku Inspekcja Pracy ma wziąć na celownik m.in. stosowanie przepisów o ochronie sygnalistów. Za co i komu mogą grozić kary?
Na celowniku Państwowej Inspekcji Pracy w 2025 r. będzie m.in. legalna podstawa zatrudnienia, równość płac, mobbing czy ochrona sygnalistów. Czy i pod jakim kątem firmy powinny zweryfikować wewnętrzne polityki?
Co jest zabronione w świetle ustawy o ochronie sygnalistów? Co właściwie oznacza istotne utrudnianie dokonania zgłoszenia? Co grozi za podejmowanie działań odwetowych? A za dokonanie fałszywego zgłoszenia? Czy i kto odpowiada za brak procedury zgłoszeń wewnętrznych?
Członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zaległości składkowe spółki, jeżeli w okresie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu nie wystąpiły podstawy do zgłoszenia wniosku o upadłość.
Za zaległe składki ZUS wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie. Czy ma znaczenie wysokość wkładu poszczególnych wspólników albo zawinione działania jednego z nich?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas