W końcu wiadomo co robić z nienależnymi wpłatami do PPK

Wpłaty PPK przekazane do instytucji finansowej, które okazały się nienależne, będą zwracane temu, kto je sfinansował, nawet jeśli za wpłaty te zostały już nabyte np. jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Ostatnia nowelizacja ustawy o PPK uregulowała zasady postępowania instytucji finansowej w takich sytuacjach. Nowe regulacje zaczną jednak obowiązywać dopiero 21 listopada br.

Publikacja: 02.07.2022 12:45

W końcu wiadomo co robić z nienależnymi wpłatami do PPK

Foto: Adobe Stock

Dotychczas ustawa o PPK nie wskazywała jak należy postępować z nienależnymi wpłatami do PPK oraz mającymi taki charakter wpłatami powitalnymi lub dopłatami rocznymi. Nienależnymi, czyli przekazanymi do instytucji finansowej np. po złożeniu przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, w przypadku zawarcia umowy o prowadzenie PPK na rzecz osoby niespełniającej definicji osoby zatrudnionej, a więc osoby, która nie może być uczestnikiem PPK, czy też w wysokości wyższej niż należna. Konieczne stało się zatem uregulowanie tej kwestii poprzez umożliwienie wycofania tego rodzaju wpłat z instytucji finansowej, po stwierdzeniu, że zostały one dokonane bezpodstawnie.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
Prowadzenie niewypłacalnej spółki obciąża jej szefów? Ważny wyrok SN
Finanse
Małe i średnie wolą leasing od kredytu
Finanse
Ciemna strona przymusowego powrotu do biur
Finanse
Firmy więcej wydadzą na zdrowie pracowników
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Finanse
Więcej czasu dla firm na rozliczenie taniej energii. Projekt już w Sejmie
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń