Pandemia koronawirusa z dnia na dzień zmieniła nasze życie prywatne, społeczne i gospodarcze. Pracujemy i uczymy się zdalnie. Większość codziennych spraw załatwiamy nie wychodząc z domu.

Wiele firm i instytucji proponuje więc nowe rozwiązania, mające nam ułatwić życie w tym trudnej, nowej dla wszystkich sytuacji. W tym gronie jest m.in. akcelerator Accelpoint. Firma zaoferowała m.in. bezpłatne konsultacje i doradztwo z zakresu modeli biznesowych i pricingu, product design oraz finansowania VC.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

– Staramy się aktywować ekosystem startupowy w działaniach społecznie odpowiedzialnych i poszukiwaniu rozwiązań, które realnie wpłyną na zminimalizowanie skutków pandemii COVID-19. W tych trudnych czasach równie istotna co innowacyjność, jest biznesowa wrażliwość i chęć zaoferowania mądrego wsparcia. Tę postawę promujemy i zachęcamy do tego innych – mówi Michał Bańka, prezes i współtwórca Accelpoint.

Accelpoint prowadzi m.in. dwa programy wsparcia dla młodych firm – AccelBox i AccelUp. W ich ramach działają m.in. firmy Cashy, Plenti, RevDeBug, Quantum CX, Alphamoon, Cleanbox czy Voicebot Medai. Accelpoint szuka także nowych pomysłów na aplikacje wspierające działanie placówek służby zdrowia.

Pomysły wsparcia biznesu

Startupy opracowały m.in. narzędzia wspierające i usprawniające działania przedsiębiorców.

I tak, startup Cashy przygotował platformę, która ułatwia rozliczenia między kontrahentami z opcją wcześniejszej spłaty. W ramach biznesowej solidarności w walce ze skutkami pandemii Cashy oferuje trzymiesięczny bezpłatny dostęp do platformy oraz darmowe wsparcie w obsłudze platformy dla kupujących i ich dostawców.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kiedy przysługuje postojowe dla przedsiębiorców

Z kolei firma Plenti na czas zamknięcia szkół udostępnia firmowe laptopy i monitory wraz z akcesoriami nauczycielom uczącym w swoich domowych warunkach. Akcja trwa tak długo, jak długo zamknięte będą szkoły. Plenti to platforma oferująca dostęp do najnowszej elektroniki użytkowej na żądanie.

RevDeBug w ramach walki ze skutkami pandemii wydłuża darmowy okres próbny do 90 dni. Oferuje też darmową licencję dla instytucji publicznych i rządowych oraz 90 proc. zniżki dla wszystkich startupów, które mają mniej niż 1 mln euro obrotów i działają na rynku krócej niż 3 lata.

CZYTAJ TAKŻE: Jak dostać postojowe będąc samozatrudnionym

RevDeBug to rozwiązanie, które zwiększa dostępność systemów IT przez skrócenie czasu identyfikacji błędów i ich naprawy z dni do godzin. Działa jak czarna skrzynka w samolocie. Dzięki czemu krótko po wystąpieniu problemu zespół techniczny może odtworzyć całą historię zdarzenia, które doprowadziło do błędu w systemie.

Sensory i sztuczna inteligencja na pomoc

Aby wesprzeć walkę z koronawirusem, startup Quantum CX dodaje czujnik temperatury do swoich sensorów monitorujących kontakty pracownik-klient . Umożliwia on kontrolę możliwości infekcji w miejscu pracy dzięki monitorowaniu temperatury ludzi.

Quantum CX na co dzień oferuje czujniki i technologie, które zwiększają zaangażowanie pracowników w obsługę klienta, nagradzając za każdy uśmiech. Za każdym razem, gdy klient lub pracownik się uśmiecha, następuje przekazanie nagrody i/lub niewielkiej ilości gotówki na cele charytatywne.

CZYTAJ TAKŻE: Aplikacja z Polski wesprze USA w walce z koronawirusem

Z kolei Cleanbox zaproponował nowoczesne urządzenie o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Ma ono eliminować 99,99 proc. mikroorganizmów i bakterii, zapewniając efekt antybakteryjny do 30 dni.

Projekt wspiera profilaktykę powszechnie występujących infekcji. Wpisuje się również w potrzebę dezynfekcji różnych powierzchni, która wspiera walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dzięki akceleracji w programie AccelBox zostały przeprowadzone testy z udziałem partnera publicznego – Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lublinie. Testy zakończyły się sukcesem.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. 5 tys. zł pożyczki dla mikrofirmy i samozatrudnionego

Natomiast Voicebot proponuje usługę, która dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i platformy medycznej pomaga w przekierowywaniem części lżej chorych pacjentów z fizycznych placówek specjalistycznych do obsługi telemedycznej. Zespół w związku z obecną sytuacją wdraża rozwiązania, które ułatwią identyfikację i obsługę pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

Rozwiązania Voicebot mogą usprawnić obsługę pacjentów, a także zmniejszyć koszty świadczeń medycznych.

Startupy Pomagają

Dzięki pomysłom młodych przedsiębiorców powstała także platforma, która ma łączyć działania firm na rzecz walki z pandemią.

CZYTAJ TAKŻE: Czy roboty wspomogą MŚP po pandemii

Projekt Startupy Pomagają powstał z inicjatywy firmy Cashy. Jego celem jest wzajemna pomoc i wypracowanie rozwiązań, które zmniejszą skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Platforma została pomyślana jako miejsce, gdzie można zaoferować swoje wsparcie, jak również skorzystać z wiedzy innych – bezpłatnie lub w zamian za darowiznę na cel charytatywny.