Aktualizacja: 23.10.2019 15:55 Publikacja: 23.10.2019 17:00
Foto: Adobe Stock
- Prowadzę w Polsce firmę. W czasie mojej rocznej nieobecności kierował nią wyznaczony pracownik. Mimo że zakład funkcjonował wtedy na granicy wypłacalności, przyznał on sobie premię, a także podwyższył pensję, przy jednoczesnym obniżeniu etatu. Nie był do tego upoważniony. Zwolniłem go dyscyplinarnie, zarzucając mu celowe działanie na szkodę firmy. Jednak pisemne oświadczenie o zakończeniu współpracy w tym trybie etatowiec otrzymał po upływie miesięcznego terminu od uzyskania przeze mnie informacji na temat zdarzeń uzasadniających rozstanie bez zachowania okresu wypowiedzenia. Stało się tak, ponieważ uchylał się od odbioru przesyłki poleconej zawierającej moje pismo o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy z jego winy. Sprawa trafiła do sądu. Były pracownik domaga się alternatywnie przywrócenia do pracy albo odszkodowania za bezprawną dyscyplinarkę, powołując się na fakt przekroczenia przeze mnie terminu określonego w art. 52 § 2 kodeksu pracy o tydzień. Czy jego żądanie jest uzasadnione? – pyta czytelnik.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jeśli ZUS odmówił zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego ze względu na błąd w zaświadczeniu, warto się odwołać do sądu.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
W przypadku odpowiedzialności cywilnej rachunki za naruszanie przepisów pokrywa firma, ale grzywnę za wykroczenie sprawca płaci z własnych środków.
Firma musi podać w dokumencie wypowiedzenia umowy o prace powód rozwiązania tej umowy w sposób konkretny i zrozumiały dla pracownika.
Pozew zawierający braki lub nieopłacony zostanie zwrócony. Jakie wymogi musi spełniać i jaką należy od niego uiścić opłatę, by tak się nie stało?
Strony procesu nie zawsze muszą czekać, aż zakończy się on wydaniem wyroku przez sąd. Mogą bowiem doprowadzić do jego szybszego zakończenia w polubowny sposób – poprzez zawarcie ugody przed sądem lub podpisanie ugody pozasądowej.
Przepisy nie rozstrzygają kolejności postępowań odszkodowawczych. Czy brak wypłaty świadczenia z ustawy wypadkowej zamyka pracownikowi drogę sądową w dochodzeniu roszczeń od pracodawcy?
Porzucenie pracy jest częstą przyczyną dyscyplinarek. Nie zawsze nieobecność świadczy jednak o porzuceniu. Jeśli zwolniony z powołaniem tej przyczyny pracownik pozwie pracodawcę, ma dużą szansę na wygraną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas