Reklama
Rozwiń

Dyscyplinarka: czy złe intencje pracownika wyłączą ochronę prawną?

Nawet jeśli pracownik otrzyma oświadczenie o zwolnieniu dyscyplinarnym po upływie miesięcznego terminu, okoliczności sprawy mogą przesądzić o oddaleniu jego odwołania.

Publikacja: 23.10.2019 17:00

Dyscyplinarka: czy złe intencje pracownika wyłączą ochronę prawną?

Foto: Adobe Stock

- Prowadzę w Polsce firmę. W czasie mojej rocznej nieobecności kierował nią wyznaczony pracownik. Mimo że zakład funkcjonował wtedy na granicy wypłacalności, przyznał on sobie premię, a także podwyższył pensję, przy jednoczesnym obniżeniu etatu. Nie był do tego upoważniony. Zwolniłem go dyscyplinarnie, zarzucając mu celowe działanie na szkodę firmy. Jednak pisemne oświadczenie o zakończeniu współpracy w tym trybie etatowiec otrzymał po upływie miesięcznego terminu od uzyskania przeze mnie informacji na temat zdarzeń uzasadniających rozstanie bez zachowania okresu wypowiedzenia. Stało się tak, ponieważ uchylał się od odbioru przesyłki poleconej zawierającej moje pismo o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy z jego winy. Sprawa trafiła do sądu. Były pracownik domaga się alternatywnie przywrócenia do pracy albo odszkodowania za bezprawną dyscyplinarkę, powołując się na fakt przekroczenia przeze mnie terminu określonego w art. 52 § 2 kodeksu pracy o tydzień. Czy jego żądanie jest uzasadnione? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Outsourcowanie pracowników spoza UE. Istotne, choć niezdefiniowane w przepisach
Kadry i Płace
Jeszcze w tym roku będą ważne zmiany w rekrutacji pracowników
Kadry i Płace
Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?
Kadry i Płace
W trójkącie umów liczą się korzyści pracodawcy
Kadry i Płace
Od kiedy biegnie termin na dyscyplinarkę?