Aktualizacja: 01.01.2021 13:16 Publikacja: 01.01.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Wprowadzony w czerwcu 2020 r. przepis art. 15ge ust. 1 do tarczy antykryzysowej przewiduje, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 pracodawca może zawiesić obowiązki:
- tworzenia lub funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Pracownikom z terenów objętych stanem klęski żywiołowej pracodawcy muszą wypłacić wynagrodzenie za 10 dni nieobecności związanej z powodzią. Dla firm przewidziane są różne rozwiązania pomocowe z ustawy powodziowej. Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy i przedsiębiorcy?
Do 30 września 2024 r. pracodawcy powinni przekazać drugą ratę odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy za niedochowanie terminu firmie grożą jakieś konsekwencje? Czy wysokość odpisów może być niższa niż ustawowa?
Osoba, która uprzednio przeszła na emeryturę i podjęła zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty świadczenia, jest „emerytem – byłym pracownikiem” w rozumieniu ustawy o zfśs, więc może korzystać ze środków funduszu.
Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych można zaliczyć do podatkowych kosztów wtedy, kiedy pieniądze zostały przekazane na jego konto.
Emeryt, który podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, może korzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w poprzedniej firmie.
Po wielu latach zostały „odmrożone” odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs). W tym roku wyniesie on najczęściej 2417,14 zł na pracownika. W takiej też wysokości zatrudnieni otrzymają świadczenia urlopowe.
Administrowanie środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinno opierać się na firmowym regulaminie zfśs. Jego zapisy muszą przy tym pozostawać w zgodności z ustawą o tym funduszu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas