Reklama
Rozwiń

Nauka podjęta na własną rękę nie uprawnia do urlopu szkoleniowego

Jeśli pracownik nie podnosi kwalifikacji z inicjatywy pracodawcy albo podnosi je bez zgody pracodawcy, nie może skorzystać z urlopu szkoleniowego na egzaminy.

Publikacja: 23.03.2022 13:26

Nauka podjęta na własną rękę nie uprawnia do urlopu szkoleniowego

Foto: Adobe Stock

 Pracownik poinformował szefa, że niedługo kończy studia. Zażądał udzielenia mu urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Nie zgłaszał jednak wcześniej, że podjął czy kontynuuje studia. Czy w takim przypadku mamy obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego? – pyta czytelnik.

Nie. Kodeks pracy przewiduje, że pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego, jeśli ten podnosi kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, a więc m.in. w sytuacji, gdy pracodawca finansuje studia. Oznacza to, że pracownik, który nie podnosi kwalifikacji z inicjatywy pracodawcy albo podnosi je bez zgody pracodawcy, nie ma prawa skorzystać z urlopu szkoleniowego. Tak jest w przypadku pracownika, o którego pyta czytelnik. Skoro podjął on studia we własnym zakresie, bez wiedzy i zgody pracodawcy, nie przysługuje mu urlop szkoleniowy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców to ryzykowne oszczędności
Kadry i Płace
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Sześć kroków, jak zrobić to legalnie
Kadry i Płace
Mobbing? Szef nie wypłaci odszkodowania osobom nadmiernie wrażliwym
Kadry i Płace
Wypalenie zawodowe. Jak rozpoznać i kiedy przysługuje zwolnienie lekarskie?
Kadry i Płace
Kiedy wykorzystać urlop, by nie przepadł?