Nauka podjęta na własną rękę nie uprawnia do urlopu szkoleniowego

Jeśli pracownik nie podnosi kwalifikacji z inicjatywy pracodawcy albo podnosi je bez zgody pracodawcy, nie może skorzystać z urlopu szkoleniowego na egzaminy.

Publikacja: 23.03.2022 13:26

Nauka podjęta na własną rękę nie uprawnia do urlopu szkoleniowego

Foto: Adobe Stock

 Pracownik poinformował szefa, że niedługo kończy studia. Zażądał udzielenia mu urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Nie zgłaszał jednak wcześniej, że podjął czy kontynuuje studia. Czy w takim przypadku mamy obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego? – pyta czytelnik.

Nie. Kodeks pracy przewiduje, że pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego, jeśli ten podnosi kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, a więc m.in. w sytuacji, gdy pracodawca finansuje studia. Oznacza to, że pracownik, który nie podnosi kwalifikacji z inicjatywy pracodawcy albo podnosi je bez zgody pracodawcy, nie ma prawa skorzystać z urlopu szkoleniowego. Tak jest w przypadku pracownika, o którego pyta czytelnik. Skoro podjął on studia we własnym zakresie, bez wiedzy i zgody pracodawcy, nie przysługuje mu urlop szkoleniowy.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Kiedy i za co wolno ukarać pracownika karą porządkową?
Kadry i Płace
Równość wynagrodzeń – dlaczego grupy kapitałowe muszą uważać?
Kadry i Płace
Powódź 2024: Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy?
Kadry i Płace
Czy można wypowiedzieć umowę przez e-mail lub sms?
Kadry i Płace
Kiedy można zawrzeć umowę na zastępstwo?