Reklama

Sygnaliści – co trzeba zmienić po roku? Nie jesteśmy donosicielami, ale mylimy naruszenia

Droga do w pełni skutecznego systemu ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. sygnalistów) w naszym kraju jest jeszcze daleka, ale pierwsze kroki zostały już postawione. Niedługo czas na kolejne.
Sygnaliści – rok od obowiązywania ustawy

Sygnaliści – rok od obowiązywania ustawy

Foto: Adobe Stock

Po niemal roku funkcjonowania polskiej ustawy o ochronie sygnalistów (Dz.U. 2024 poz. 928) można pokusić się o dokonanie pierwszych, choć ostrożnych, ocen tego długo wyczekiwanego aktu normatywnego. Ustawa weszła w życie 25 września 2024 roku (i od tej daty funkcjonują zgłoszenia wewnętrzne). Z kolei przepisy dotyczące zgłoszeń zewnętrznych zaczęły obowiązywać od 25 grudnia 2024 roku.

Polska była ostatnim krajem Unii Europejskiej, który wdrożył dyrektywę 2019/1937 w sprawie ochrony sygnalistów, a ostatnie miesiące stosowania nowych regulacji dostarczyły pierwszych wniosków o funkcjonowaniu systemu whistleblowingu w naszym kraju.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama