Reklama

Sygnaliści – co trzeba zmienić po roku? Nie jesteśmy donosicielami, ale mylimy naruszenia

Droga do w pełni skutecznego systemu ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. sygnalistów) w naszym kraju jest jeszcze daleka, ale pierwsze kroki zostały już postawione. Niedługo czas na kolejne.

Publikacja: 24.07.2025 05:00

Sygnaliści – rok od obowiązywania ustawy

Sygnaliści – rok od obowiązywania ustawy

Foto: Adobe Stock

Po niemal roku funkcjonowania polskiej ustawy o ochronie sygnalistów (Dz.U. 2024 poz. 928) można pokusić się o dokonanie pierwszych, choć ostrożnych, ocen tego długo wyczekiwanego aktu normatywnego. Ustawa weszła w życie 25 września 2024 roku (i od tej daty funkcjonują zgłoszenia wewnętrzne). Z kolei przepisy dotyczące zgłoszeń zewnętrznych zaczęły obowiązywać od 25 grudnia 2024 roku.

Polska była ostatnim krajem Unii Europejskiej, który wdrożył dyrektywę 2019/1937 w sprawie ochrony sygnalistów, a ostatnie miesiące stosowania nowych regulacji dostarczyły pierwszych wniosków o funkcjonowaniu systemu whistleblowingu w naszym kraju.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Paulina Szewioła: Nie ma już donosicieli
Kadry i Płace
Skrócony tydzień pracy – czy jesteśmy gotowi?
Kadry i Płace
Prawidłowe powierzenie mienia warunkiem odpowiedzialności materialnej pracownika
Kadry i Płace
Kadra kierownicza nie może pracować bez ograniczeń. Ważny wyrok SN
Kadry i Płace
Renta wyrównawcza za wypadek przy pracy
Reklama
Reklama
Reklama