Aktualizacja: 16.11.2019 09:34 Publikacja: 16.11.2019 00:01
Foto: Fotolia
Praca tymczasowa to specyficzny układ funkcjonujący między trzema podmiotami. Pracownicy formalnie zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej są kierowani do konkretnego podmiotu – pracodawcy użytkownika. Rolą tego ostatniego jest wyznaczanie osobie skierowanej przez agencję zadań oraz kontrola ich realizacji.
Jako podmiot organizujący i kontrolujący pracę pracowników tymczasowych, pracodawca użytkownik musi przede wszystkim zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W tym kontekście nie wystarczy samo respektowanie zasady, że osobom tym nie wolno powierzać wykonywania pracy szczególnie niebezpiecznej.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Wiele firm oferuje pracownikom różnego rodzaju bonusy, dzięki którym stają się atrakcyjniejsze jako pracodawcy. Część z tych świadczeń jest opodatkowana i pracodawca powinien pobrać od ich wartości zaliczkę na PIT.
Pracodawca uwzględni w kosztach uzyskania przychodów wydatki na integrację pracowników. Z kosztów trzeba natomiast wyłączyć udział współpracowników B2B w spotkaniu firmowym.
Korzyść polegająca na wynajęciu samochodu z kierowcą w dniu ślubu pracownika po cenie niższej niż rynkowa nie wlicza się do podstawy wymiaru.
Katering z dostawą na budowę w postaci gorącego kotła do podziału opłacony przez pracodawcę nie jest przychodem dla pracowników. Ale posiłek w formie bufetu czy szwedzkiego stołu już tak. I nie ma znaczenia, ile ktoś zje.
Koszty dofinansowania zakupu biletu komunikacji miejskiej, w sytuacji gdy pracownik otrzymuje za niego ekwiwalent pieniężny, należy wliczyć do podstawy wymiaru składek – uznał ZUS.
Dofinansowanie do letniego wyjazdu pracownika i jego dzieci może być zwolnione z podatku. Ale kwota ulgi jest mniejsza niż w poprzednich latach.
• Minister daje, fiskus zabiera. Lekarze mają problem • Czy dowóz jedzenia dla pracowników jest oskładkowany? Stanowisko ZUS • Paczki dla pracowników na Dzień Dziecka - z podatkiem czy bez? • Zatrudnienie cudzoziemca - zniknie uciążliwy obowiązek • Jak długo e-sklepy utrzymują się na rynku? • Ważne terminy na ten tydzień
Dofinansowanie dowozu posiłków opłacanych przez pracodawcę będzie objęte składką – uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas