Aktualizacja: 18.09.2019 14:21 Publikacja: 18.09.2019 16:45
Foto: Adobe Stock
Jeżeli pracownik zauważy błędy w świadectwie pracy, to tak jak dotąd ma prawo żądać ich sprostowania. Teraz jednak ma na to dwa razy więcej czasu – 14, a nie 7 dni.
Pracodawca powinien odpowiedzieć mu w ciągu 14 dni. Jeśli odmówi sprostowania wskazanych uchybień, pracownik ma kolejne 14 dni – licząc od daty otrzymania odmowy – na skierowanie sprawy do sądu pracy. Jeśli pracodawca w ogóle nie ustosunkuje się do pisma podwładnego w ciągu 14 dni (ani nie odmówi sprostowania dokumentu, ani go nie zmieni), pracownik może skierować żądanie sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Mamy rok przestępny i luty trwa 29 dni. Ale termin przekazania pracownikom informacji rocznej dotyczącej ich rozliczeń za 2023 r. nie przesunie się na koniec miesiąca. Informację ZUS IMIR za 2023 r. trzeba przekazać pracownikom najpóźniej 28 lutego.
Pracodawca ma 7 dni od rozwiązania umowy o pracę na doręczenie pracownikowi świadectwa pracy. Nawet jeśli umówił się na odbiór osobisty, nie może przekroczyć tego terminu.
Nieprawdziwa czy zbyt ogólna przyczyna zwolnienia, źle sformułowane zarzuty albo brak wcześniejszych uwag do pracy danej osoby – to jedne z głównych błędów, jakie popełniają pracodawcy przy wypowiadaniu umów o pracę.
Aby zatrudnić w Polsce cudzoziemca, trzeba zalegalizować nie tylko jego pracę, ale też pobyt w naszym kraju. Prawo to mogą potwierdzać różne dokumenty, w zależności od sytuacji danej osoby.
Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy terminowo i o treści wskazanej przepisami. Pracownik może reagować na opóźnienie czy błędy w tym dokumencie. Opornemu pracodawcy grozi grzywna, a nawet konieczność zapłaty odszkodowania pracownikowi za szkodę związaną z nieterminowym lub błędnym wydaniem świadectwa pracy.
Zakres wsparcia, kryteria, uprawnionych oraz rodzaj świadczeń udzielanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca powinien uregulować w wewnętrznych przepisach. Tak samo jak procedurę dokumentowania spełniania warunków do ZFŚS. Raz na rok musi zaś usunąć dokumenty, których nie powinien już przechowywać.
Pracodawcy muszą na bieżąco usuwać dane osobowe zebrane w celach zfśs, których nie powinni przetwarzać. Raz w roku muszą jednak dokonać formalnego ich przeglądu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas