Aktualizacja: 05.04.2022 08:31 Publikacja: 05.05.2022 14:07
Pod względem cyfryzacji polskie firmy nie należą niestety do europejskiej czołówki i całkowite odejście od faktur papierowych może stanowić dla nich duże wyzwanie.
Foto: ZinetroN
Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne, ale – zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów – za rok będzie obowiązkowe. Zgodziła się już na to Komisja Europejska.
KSeF stanie się obligatoryjny od II kwartału 2023 r. (najwcześniejszy możliwy termin to 1 kwietnia). Resort finansów przygotował już interfejs programowania (API), który pozwala na integrację zewnętrznych programów księgowych z systemem. Twórcy KSeF deklarują, że po pełnym uruchomieniu będzie on w stanie przetworzyć ok. 100 mln faktur dziennie. Pod względem wdrożeń systemów do obsługi obiegu faktur w gospodarce Polska jest w europejskiej czołówce. Swoje rozwiązania wcześniej uruchomiły tylko Włochy, Hiszpania i Portugalia, przy czym we Włoszech od stycznia 2019 r. jest to jedyny dopuszczalny prawnie sposób wystawiania faktur (przez pierwsze pięć kwartałów funkcjonowania tych przepisów wystawiono w tym kraju ponad 2 mld e-faktur).
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas