E-faktury będą za rok obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców

Aż niemal 30 petabajtów danych – tyle w ciągu dekady zbierze Krajowy System e-Faktur (KSeF). Rozwiązanie, które od początku br. funkcjonuje nad Wisłą, ma obsługiwać do nawet ponad 2 mld faktur miesięcznie.

Publikacja: 05.05.2022 14:07

Pod względem cyfryzacji polskie firmy nie należą niestety do europejskiej czołówki i całkowite odejś

Pod względem cyfryzacji polskie firmy nie należą niestety do europejskiej czołówki i całkowite odejście od faktur papierowych może stanowić dla nich duże wyzwanie.

Foto: ZinetroN

Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne, ale – zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów – za rok będzie obowiązkowe. Zgodziła się już na to Komisja Europejska.

KSeF stanie się obligatoryjny od II kwartału 2023 r. (najwcześniejszy możliwy termin to 1 kwietnia). Resort finansów przygotował już interfejs programowania (API), który pozwala na integrację zewnętrznych programów księgowych z systemem. Twórcy KSeF deklarują, że po pełnym uruchomieniu będzie on w stanie przetworzyć ok. 100 mln faktur dziennie. Pod względem wdrożeń systemów do obsługi obiegu faktur w gospodarce Polska jest w europejskiej czołówce. Swoje rozwiązania wcześniej uruchomiły tylko Włochy, Hiszpania i Portugalia, przy czym we Włoszech od stycznia 2019 r. jest to jedyny dopuszczalny prawnie sposób wystawiania faktur (przez pierwsze pięć kwartałów funkcjonowania tych przepisów wystawiono w tym kraju ponad 2 mld e-faktur).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?