Aktualizacja: 04.04.2025 05:34 Publikacja: 02.01.2025 14:39
Foto: Adobe Stock
Orzecznictwo dotyczące kredytów frankowych w ostatnich latach przeszło długą i złożoną drogę. Ostatecznie przytłaczająca większość rozstrzygnięć kończy się niekorzystnie dla banków. W dużym uproszczeniu: jeśli bank w umowie kredytu frankowego dokonywał przeliczeń świadczeń na podstawie własnej tabeli kursowej (kursu kupna i sprzedaży), to taka umowa jest bezwzględnie nieważna, gdyż stoi w sprzeczności z art. 353¹ kodeksu cywilnego, a tym samym z istotą zobowiązania. Bezwzględna nieważność powoduje takie skutki, jakby umowa nigdy nie została zawarta. Co istotne, do stwierdzenia nieważności nie jest konieczny prawomocny wyrok – orzeczenie sądu ma charakter deklaratoryjny, potwierdzając jedynie stan prawny istniejący od początku, a nie konstytutywny.
Zmniejszenie liczby firm objętych raportowaniem niefinansowym nie oznacza zniesienia obowiązku liczenia śladu wę...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Z perspektywy planowania sukcesji fundacja rodzinna powinna być traktowana jako narzędzie zabezpieczania i pomna...
Konwersję można wdrożyć tylko wtedy, gdy restrukturyzowany dłużnik jest spółką z o.o. lub spółką akcyjną
Sąd administracyjny ma obowiązek przeprowadzenia pełnej merytorycznej kontroli przesłanek odmowy wydania interpr...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Samo zainicjowanie postępowania o zatwierdzenie układu poprzez obwieszczenie o dniu układowym nie wystarczy, aby...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas