Aktualizacja: 22.11.2024 01:10 Publikacja: 12.03.2021 10:06
Foto: Brexit skomplikował przywóz towarów z Wielkiej Brytanii do Polski. Źródło: Adobe Stock
Wraz z zakończeniem okresu przejściowego przewidzianego dl.a brexitu Wielka Brytania zyskała na gruncie unijnych przepisów celnych, VAT oraz akcyzowych status państwa trzeciego. W praktyce oznacza to, że z wyjątkiem terytorium Irlandii Północnej, przywóz towarów z Wielkiej Brytanii nie jest już traktowany jako ich wewnątrzwspólnotowe nabycie, ale jako import towarów.
Podmioty trudniące się przywozem towarów z Wielkiej Brytanii zobowiązane są obecnie do dopełnienia szeregu formalności celnych związanych z przywozem towarów z państwa trzeciego, do których dotąd nie były zobowiązane. Do najważniejszych z nich należy obowiązek uzyskania numeru EORI, dokonania rejestracji w specjalnych systemach administracji celnej, przedstawiania towarów organom celnym przy ich odprawie oraz sporządzania zgłoszeń celnych. W szczególności to ostatnie może rodzić pewne trudności, gdyż wiąże się z koniecznością ustalenia wielu elementów takich jak np. prawidłowej klasyfikacji celnej towarów, właściwej stawki celnej czy wartości celnej importowanych towarów. Co istotne, jeżeli do importowanych z Wielkiej Brytanii towarów nie znajdą zastosowania postanowienia umowy o wolnym handlu zawartej pomiędzy UE a Wielką Brytanią, przywóz towarów z Wielkiej Brytanii może również skutkować powstaniem należności celnych.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Sprawca odpowiada za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, w sytuacji gdy powstały warunki uzasadniające złożenie go. Odpowiedzialność nie jest natomiast uzależniona od wystąpienia szkody u wierzycieli.
W Krajowym Rejestrze Długów figuruje obecnie ponad 261 tys. firm, które zalegają ze spłatą łącznie 10,26 mld zł. Część z tych należności może przepaść już w Sylwestra. Chodzi o dokumenty wystawione w 2022 r.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
Bank opanowany przez ludzi Putina, straci dostęp do rynku USA, a tym samym i do innych zachodnich rynków. Obecnie Gazprombank to jedyny z wielkich banków państwowych Rosji, który zachował dostęp do SWIFT i płatności w głównych walutach świata.
Sprawy sądowe przedsiębiorców trwają o wiele za długo. W szczególności w sądach zlokalizowanych w większych miastach czas rozpoznania sprawy liczony jest w latach. Z punktu widzenia prowadzącego biznes fakt ten jest nie do zaakceptowania.
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
Podstawowym celem uczestnictwa w spółce jest osiąganie korzyści finansowych. Sposób podziału zysku i wypłaty dywidendy trzeba ustalić już w umowie spółki albo w porozumieniu wspólników, by uniknąć w przyszłości konfliktów ze wspólnikami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas