Okazuje się, że w czołówce znalazły się przede wszystkim te finansowane przez państwo – służba zdrowia i sektor publiczny. Zaskoczeniem są nakłady na wynagrodzenia nauczycieli – najgorzej opłacani okazali się zatrudnieni w województwie mazowieckim.
Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, jednymi z najniżej opłacanych branż w 2013 r. były kultura i sztuka oraz usługi dla ludności.
W przypadku tej pierwszej powodem tak niskich zarobków mogły być problemy finansowe instytucji kulturalnych. W dużej mierze są one finansowane z budżetu państwa, a w ubiegłym roku środki przeznaczone na kulturę uległy zmniejszeniu.
Usługi dla ludności były najgorzej opłacaną branżą w czterech województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, wielkopolskim i lubuskim. Niskie płace w tym sektorze wynikają przede wszystkim z jego specyfiki. Włączane są w niego hotelarstwo, turystyka czy gastronomia. Dominuje w nich zatrudnienie pracowników przy prostych pracach, sprzątaczek, pokojowych oraz pracowników usług osobistych (kucharzy, kelnerów). A wynagrodzenia tych osób nie należą do wysokich.
Autorka jest specjalistą ds. wynagrodzeń Sedlak & Sedlak