Pracownik samorządowy musi udowodnić swoje prawo do nagrody jubileuszowej czy jubileuszówki kolejnego stopnia, jeśli w jego aktach osobowych brakuje odpowiednich danych (§ 8 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1050 ze zm.). Robi to, przedstawiając odpowiednie dokumenty potwierdzające odbyte zatrudnienie lub inne okresy zaliczane do stażu jubileuszowego, np. świadectwa pracy, zaświadczenia.
Staż pracy na roli
Szczególny problem mają zatrudnieni z odpowiednim udowodnieniem okresów pracy na roli, które uwzględnia się w stażu warunkującym uzyskanie i wysokość świadczenia z okazji jubileuszu zatrudnienia. Uwzględnia się tu następujące okresy pracy na wsi:
Z pytania czytelniczki wynika, że pracownica doniosła prawidłowe zaświadczenie dokumentujące jej okresy pracy w gospodarstwie rodziców i na tej podstawie uzyskała w 2009 r. nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy w wysokości 100 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Było to jednak po upływie 2 lat od wypłaty jubileuszówki niższego szczebla. Potem w październiku 2013 r. kobieta dostała świadczenie kolejnego szczebla – czyli za 30 lat kariery zawodowej w stawce 150 proc. miesięcznej pensji.
Nie częściej niż co 5 lat
Zasadą jest, że od nagród jubileuszowych płatnik nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jeśli zgodnie z przepisami je przyznającymi przysługują one zatrudnionym nie częściej niż co 5 lat (§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.). Tak jest właśnie w sytuacji podanej w pytaniu. Pracownikom samorządowym nagrody jubileuszowe należą się nie częściej niż co 5 lat. Pracownica uzyskała jubileuszówkę za 30-lecie kariery przed upływem 5 lat od pobrania poprzedniej wyłącznie wskutek spóźnionego udowodnienia prawa do tego świadczenia. Są to jednak okoliczności dopuszczalne prawem, a ZUS nie nakazuje w tej sytuacji odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (patrz: decyzja ZUS Oddział w Gdańsku z 15 października 2013 r., DI/100000/451/1118/ 2013). Podobnie resort nie każe płacić składek od nagród jubileuszowych uregulowanych wcześniej niż po 5 latach od wypłaty poprzedniej pracownikowi, który nabył do niej prawo:
Zaświadczenie lub zeznania świadków
Aby wliczyć wskazane okresy pracy na roli do stażu jubileuszowego, zainteresowany musi przedłożyć potwierdzające je zaświadczenie urzędu gminy. Gdy urząd nie jest w stanie go wydać z powodu braku odpowiednich dokumentów, można udowadniać ten staż zeznaniami co najmniej 2 świadków mieszkających w tym czasie na terenie, gdzie było położone gospodarstwo rolne. Tylko pod tym warunkiem można zakwalifikować okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej.