Czy przy decyzji o nieprzyznaniu premii pracodawca powinien brać pod uwagę datę naruszenia obowiązku pracowniczego, czy też datę nałożenia kary porządkowej?
W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę, iż premia ma charakter roszczeniowy, stanowi więc składnik wynagrodzenia podlegający ochronie prawnej. Na pracodawcy spoczywa więc obowiązek wypłacenia jej za dany okres w terminie wskazanym w regulaminie premiowania, chyba że pracownik nie spełni którejkolwiek z przesłanek do nabycia premii.
To pracodawca decyduje, od czego będzie zależało nabycie prawa do premii. Nie przysługuje ona np., jeżeli w okresie premiowym trwającym miesiąc pracownik otrzyma karę porządkową. Ta zaś jako przesłanka negatywna jest zgodna z przepisami i akceptowana w orzecznictwie sądów pracy.
Regulamin premiowania wskazuje, że pracownik nie nabędzie prawa do premii w miesiącu, w którym zostanie na niego nałożona kara porządkowa zgodnie z przepisami kodeksu pracy, a więc w formie pisemnej po uprzednim wysłuchaniu i ewentualnie odrzuceniu sprzeciwu, gdyby pracownik odwołał się od tej kary. W analizowanym przypadku nie będzie to miesiąc (okres premiowy), w którym pracownik naruszył swoje obowiązki, co spowodowało decyzję o ukaraniu.
Należy także pamiętać, iż zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma dwa tygodnie od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego na podjęcie decyzji o wyciągnięciu sankcji porządkowych. Nie może to nastąpić później niż do trzech miesięcy od tego naruszenia. To oznacza, że pracownik może naruszyć regulamin pracy w zupełnie innym czasie niż pracodawca zdecyduje o jego ukaraniu. W omawianym przypadku pracownik co prawda dopuścił się naruszenia w listopadzie, jednak kara została na niego oficjalnie nałożona w grudniu. Odpis pisma o naganie, jaki zostanie złożony do akt osobowych pracownika, będzie zatem opatrzony datą grudniowa, a więc będzie obejmował nowy okres premiowy. To zatem w grudniu, a nie w listopadzie pracownik nie nabędzie prawa do premii.
—zal
autorka jest radcą prawnym w “Wojewódka i Wspólnicy” Kancelaria Prawa Pracy