Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu rezygnacji z zajmowanego stanowiska stanowi przy tym rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracownika, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia prawa do odprawy pieniężnej lub dodatkowego odszkodowania przewidzianego w umowie o pracę.
[srodtytul]Wystarczająca przyczyna[/srodtytul]
Jeśli pracownik zajmujący kierownicze stanowisko, np. członka zarządu spółki lub kierownika oddziału, zrezygnuje z zajmowanego stanowiska, to stanowi to uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia mu umowy o pracę.
Wynika to z faktu, że wypowiedzenie umowy o pracę jest zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę, nie jest więc konieczne, aby jego podstawy były jakimiś okolicznościami szczególnymi czy nadzwyczajnymi. Wskazywał na to wyraźnie [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 6 grudnia 2001 r. (I PKN 715/00)[/b], podnosząc, że wypowiedzenie umowy o pracę stanowi zwykły sposób jej rozwiązania. Przyczyna wypowiedzenia nie musi w związku z tym mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości.
Pracodawca, wypowiadając pracownikowi umowę o pracę z powodu jego rezygnacji z zajmowanego stanowiska, może w treści dokumentu wypowiedzenia ograniczyć się tylko do podania, że przyczyną wypowiedzenia jest rezygnacja pracownika z zajmowanego stanowiska.
Będzie to spełniało wymóg wskazania konkretnej przyczyny wypowiedzenia określony w art. 30 § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=38151C80EC86B82956E3F38A6513EB2D?id=76037]kodeksu pracy[/link], który wymaga, aby w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia była wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.
[srodtytul]Bez odprawy...[/srodtytul]
Pracownik, decydując się na rezygnację z zajmowanego stanowiska, musi mieć świadomość, że nie tylko może stracić pracę, ale także nie otrzyma wówczas odprawy pieniężnej. Ta ostatnia przysługuje bowiem pracownikom zwalnianym z pracy w ramach tzw. zwolnień grupowych oraz pracownikowi zwalnianemu indywidualnie z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Mówi o tym art. 8[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5D88E3500757EEBE5B2BE75FBA881747?id=169524] ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90 poz.844 ze zm.)[/link]. Ustawa ta ma zastosowanie tylko do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników i zwalniających pracowników za wypowiedzeniem lub za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracowników (np. z powodu zmian organizacyjnych lub problemów ekonomicznych).
Dlatego też pracownik rezygnujący z zajmowanego stanowiska, któremu pracodawca złożył z tego powodu wypowiedzenie umowy o pracę, nie otrzyma odprawy pieniężnej.
[srodtytul]... i odszkodowania[/srodtytul]
Nie otrzyma on również ewentualnego dodatkowego odszkodowania, które w praktyce nierzadko wprowadza się do postanowień umów o pracę pracowników zajmujących kierownicze stanowiska.
Tak też wskazywał [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2006 r. (I PK 202/06)[/b], stwierdzając, że ponieważ zawarcie z powódką umowy o pracę na stanowisku dyrektora generalnego było konsekwencją powołania jej na stanowisko prezesa zarządu pozwanej, to rezygnacja z tej funkcji stanowiła uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia powódce umowy o pracę.
Wypowiedzenie to nastąpiło z przyczyn dotyczących pracownicy i tym samym pozbawiło ją prawa do odszkodowania ustalonego w umowie o pracę w razie wypowiedzenia tej umowy przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika.
[ramka][b]Przykład[/b]
Ewa P. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku prezesa zarządu spółki z o.o. Złożyła jednak rezygnację z tej funkcji. Jako powód rezygnacji podała przyczyny zdrowotne. W związku z rezygnacją pracownicy z funkcji prezesa zarządu spółka wypowiedziała jej umowę o pracę.
Następnie pracownica zażądała zapłacenia jej odprawy pieniężnej w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Gdy spółka odmówiła, wystąpiła z pozwem do sądu pracy. Sąd jednak oddalił jej powództwo, wskazując, że fakt rezygnacji z przyczyn zależnych od pracownicy z pełnienia funkcji prezesa zarządu uniemożliwia przyznanie jej odprawy, która przeznaczona jest dla pracowników zwalnianych z przyczyn niezależnych od nich.[/ramka]
[i]Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach[/i]