W myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowią przychody ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (art. 4 pkt. 9, art. 18 ust. 1).

Ponieważ nagroda jubileuszowa stanowi przychód uzyskany ze stosunku pracy, należałoby przyjąć, że będzie również stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tak jednak nie jest, ponieważ przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują, że niektóre dochody nie są objęte obowiązkiem opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Dochody, od których nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zawiera [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6272A6F6E4D65777FEDB5DD84B7B3D90?id=77617]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161 poz. 1106 ze zm.)[/link].

Zgodnie z jego § 1 [b]podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych[/b], osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Natomiast § 2 ust. 1 wymienia przychody, które nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

[srodtytul]Nie częściej niż co pięć lat...[/srodtytul]

W myśl wspomnianego rozporządzenia nie stanowią podstawy wymiaru składek nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co pięć lat.

Co do zasady więc od nagrody jubileuszowej przyznawanej nie częściej niż co pięć lat nie ma obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Nie ma też obowiązku odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, bowiem zgodnie z art. 32 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=70BEFAA9DA1C152DC1B0C85050961F02?id=333804]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych[/link] do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, na ubezpieczenie zdrowotne w zakresie: ich poboru, egzekucji, wymierzania odsetek za zwłokę i dodatkowej opłaty, przepisów karnych, dokonywania zabezpieczeń na wszystkich nieruchomościach, ruchomościach i prawach zbywalnych dłużnika oraz stosowania ulg i umorzeń, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne.

[srodtytul]... choć są też wyjątki [/srodtytul]

W pewnych sytuacjach składkom ubezpieczeniowym nie będą podlegały również nagrody jubileuszowe przyznane pracownikowi w okresie krótszym niż co pięć lat. Będzie tak, gdy:

- pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej w okresie krótszym niż pięć lat od nabycia prawa do poprzedniej nagrody, ponieważ w czasie pięcioletniego okresu oczekiwania na następną nagrodę złożył dokumenty potwierdzające zatrudnienie, które wcześniej nie były brane pod uwagę (bo pracownik ich nie przedstawiał) przy ustalaniu prawa do nagrody,

- pracodawca wypłacił nagrodę jubileuszową w terminie krótszym niż pięć lat na skutek zmiany wewnętrznych przepisów dotyczących przyznawania nagród (warunkiem jest, aby stare i nowe przepisy przewidywały wypłacanie nagrody jubileuszowej nie częściej niż co pięć lat, a zmiana przepisów nie może być ukierunkowana na obejście prawa),

- pracodawca wypłacił nagrodę w dniu rozwiązania stosunku pracy pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej z tytułu upływu kolejnych pięciu lat brakowało mniej niż 12 miesięcy, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Co do zasady nagroda jubileuszowa jest zwolniona od obowiązku opłacenia od niej składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli jest przyznawana nie częściej niż co pięć lat.[/ramka]