[b]Odpowiada Maciej M. Bogucki radca prawny w Kancelarii Mamiński & Wspólnicy sp.k.[/b]

Z punktu widzenia pracodawcy nie ma znaczenia, czy jego pracownik osiąga dochody także z tytułu posiadania uprawnień do emerytury. Dla ustalenia wysokości zajęcia od danego pracodawcy ma znaczenie tylko wysokość świadczeń wypłacanych przez pracodawcę. Obowiązki pracodawcy, w przypadku dokonania komorniczego zajęcia wynagrodzenia za pracę pracownika, wskazane są w art. 880 – 888 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link].

Dokonując zajęcia, komornik wzywa pracodawcę do udzielenia informacji co do wysokości wynagrodzenia dłużnika, kwoty i terminów przekazywania zajętego wynagrodzenia na rzecz wierzyciela oraz wskazania, czy wynagrodzenie nie zostało już zajęte w związku z egzekucją prowadzoną przez innych wierzycieli.

Nadto komornik wzywa, aby część wynagrodzenia wolną od zajęcia pracodawca przekazywał na rachunek wierzyciela lub komornika. Zasady egzekucji ze świadczeń emerytalnych regulują odpowiednie przepisy o zaopatrzeniu emerytalnym.

Sposób ustalenia kwoty wolnej regulowany jest w art. 87[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]. Zgodnie z nim ustala się ją jako wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Przy czym, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwota ta ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Zawsze zatem kwota wolna musi być ustalona indywidualnie dla wskazanego pracownika.

W analizowanym przypadku należy ustalić, jaka byłaby kwota wolna pracownika przy założeniu, że pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy, za płacę minimalną, następnie uzyskaną kwotę pomniejszyć o 50 proc.

Ewentualne zajęcie może zostać dokonane, gdy faktycznie uzyskiwane przez pracownika wynagrodzenie, pomniejszone o stosowne składki, jest wyższe od uzyskanej kwoty wolnej. Wysokość zajęcia określi różnica kwoty uzyskiwanego wynagrodzenia i kwoty wolnej.

Z kwotą wolną mamy do czynienia jedynie przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Jeżeli zatem świadczenie, o które pyta czytelnik, jest świadczeniem alimentacyjnym, zajęciu podlegać będzie kwota w wysokości 3/5 wynagrodzenia – bez ustalania kwoty wolnej.