Zasady korzystania ze świadczeń socjalnych przez rodziców zatrudnionych u tego samego pracodawcy powinien normować regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Jeżeli w regulaminie zapisano (doprecyzowano), że dziecku, którego rodzice pracują w tym samym zakładzie, przysługuje tylko jedna paczka świąteczna, to rzeczywiście dostanie tylko jedno świadczenie. To prawda, że jeżeli jeden pracodawca zatrudnia oboje rodziców, to każde z nich – niezależnie od postanowień regulaminu zfśs – ma prawo korzystać z funduszu socjalnego na tych samych zasadach.

Należy jednak pamiętać, że paczka jest świadczeniem adresowanym nie do pracowników, ale ich dzieci. Wprawdzie prawo do korzystania z funduszu mają oboje małżonkowie, ale wcale nie musi być to równoznaczne z gwarancją, że ich wspólne dziecko dostanie dwie paczki. 

Oczywiście zasadą jest też, że o uzyskaniu świadczenia decyduje sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika i z reguły u obojga małżonków jest ona taka sama.

Ale pamiętajmy również, że – jak stwierdził [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2008 r. (II PK 74/08)[/b] – art. 8 ust. 1 ustawy, przewidujący przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu, odnosi się tylko do ulgowych świadczeń i usług. Nie dotyczy natomiast całości działalności socjalnej w rozumieniu art. 2 pkt 1 tej ustawy (o wyroku pisaliśmy w artykule z 20 maja 2009 r. [link=http://www.rp.pl/artykul/307609.html]„Na pikniku komisji socjalnej może się bawić cała załoga”[/link]).

Tym bardziej przemawia to za tym, by kwestia przyznawania paczek dzieciom rodziców zatrudnionych w tej samej firmie była doprecyzowana w regulaminie. I do niego czytelnik powinien w pierwszej kolejności zajrzeć.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74017]ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)[/link][/i]