Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie.[b] Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości.[/b] Nie później jednak niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego. Tak wynika z art. 85 k.p.

Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że strony stosunku pracy nie mogą umówić się inaczej, przewidując np. wypłatę do 15. dnia kolejnego miesiąca. Podany termin jest maksymalny, wcześniejsza wypłata wynagrodzenia jest więc jak najbardziej zgodna z przepisami prawa – pod warunkiem że będzie to termin stały i z góry określony.

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Oznacza to, że ustalenia w tym zakresie mogą nastąpić na wiele sposobów i od nich właśnie zależeć będzie możliwość oraz forma dokonania zmian w tym zakresie.

[srodtytul]Gdy regulamin jest...[/srodtytul]

Jeśli firma zatrudnia co najmniej 20 osób, co do zasady powinna mieć regulamin pracy. Informacje dotyczące wypłaty pensji są niezbędnym elementem tego aktu prawnego. Pracodawca, który chciałby zmienić termin wypłaty wynagrodzenia, musi dokonać zmiany w formie przewidzianej dla zmiany regulaminu pracy. Jeśli pracodawca modyfikuje w regulaminie termin wypłaty wynagrodzenia, nowy termin obowiązywał będzie po upływie dwóch tygodni od dokonania zmiany – pod warunkiem poinformowania pracowników o zmianie w taki sposób, aby mogli się oni zapoznać z jej treścią.

[b]Jeśli u danego pracodawcy działa organizacja związkowa, regulamin pracy, a także jego zmiany muszą zostać z nią uzgodnione. [/b]Gdy w ustalonym terminie pracodawca i związek zawodowy nie uzgodnią treści regulaminu – pracodawca ustala ją sam.

[srodtytul]... a gdy nie obowiązuje[/srodtytul]

Pracodawca, który nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, musi poinformować pracownika na piśmie i nie później niż w ciągu siedmiu dni od zawarcia umowy o pracę o miejscu i terminie wypłaty wynagrodzenia.

Ponadto ma obowiązek informowania na piśmie o zmianie warunków zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy, częstotliwości wypłaty wynagrodzenia, wymiaru urlopu i obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia. Obowiązek ten musi być zrealizowany niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian.

Przepisy nie regulują natomiast kwestii zmiany terminu wypłaty wynagrodzenia. Wydaje się jednak, że termin wypłaty również odnosi się do warunków zatrudnienia. Zatem poprzez analogię można zastosować ten sam tryb zmiany.

Istnieje również możliwość zawarcia w tej kwestii porozumienia i ustalenia w ten sposób zmiany oraz chwili rozpoczęcia jej obowiązywania. Dobrze byłoby jednak dokonać tego na piśmie, na którym podpis złoży zarówno pracownik, jak i pracodawca.

[srodtytul]W umowie o pracę [/srodtytul]

Zdarzają się również sytuacje, w których strony stosunku pracy zamieszczają kwestie miejsca i terminu wypłaty wynagrodzenia w treści samej umowy o pracę. Nie jest to oczywiście niezbędny element umowy, ale jest dopuszczalny. Skoro więc strony włączyły te kwestie do treści umowy, zmiana w tym zakresie będzie musiała zostać dokonana w formie przewidzianej dla zmiany umowy o pracę. Zatem [b]zmiany wymagają zachowania formy pisemnej[/b]. Jeśli pracodawca i pracownik dojdą do porozumienia, zmiany mogą zostać wprowadzone od razu. W przeciwnym wypadku pracodawca będzie musiał dokonać zmiany w formie wypowiedzenia zmieniającego. Stosuje się do niego przepisy o wypowiedzeniu umowy. Oznacza to, że zmiana wejdzie w życie po upływie terminu wypowiedzenia, którego długość uzależniona będzie od stażu pracy u danego pracodawcy.

[srodtytul]Podstawowy obowiązek[/srodtytul]

Terminowa wypłata wynagrodzenia jest jednym z głównych obowiązków pracodawcy. Jego naruszenie stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które pracodawca może ponieść odpowiedzialność. Jeżeli pracodawca planuje zmiany w tym zakresie, zobowiązany jest do ich dokonania w przewidzianej przez przepisy prawa pracy formie. Dla pracodawcy wiążący jest termin z góry ustalony, czyli ten, który wynika z umowy, regulaminu czy innych postanowień zawartych z pracownikami.

[b]Potwierdza to również Sąd Najwyższy, który w uzasadnieniu do wyroku z 17 grudnia 1996 r. (II UKN 32/96) [/b]wskazał, iż „z akt osobowych wynika, że wynagrodzenie wypłacane było pracownikom po przepracowaniu miesiąca, a zatem każde z wynagrodzeń należnych powodowi powinno być wypłacone w terminie przyjętym przez zakład pracy jako termin wypłaty wynagrodzenia (art. 85 i 86 k.p.). Z tym terminem roszczenie o wynagrodzenie było wymagalne, zaś z jego upływem pracodawca pozostawał w zwłoce”.