- Czy do podwyższenia wynagrodzenia konieczna jest zgoda pracownika? A może trzeba dokonać formalnego wypowiedzenia zmieniającego, czy wystarczy aneks ?do umowy informujący o podwyżce?

Podwyższenie wynagrodzenia wymaga zgody pracownika. Choć jego akceptacja nie musi być ?w takim wypadku wyraźna.  Wystarczy, że etatowiec nie wyrazi sprzeciwu. W takiej sytuacji nie trzeba dokonywać formalnego wypowiedzenia dotychczasowych warunków zatrudnienia, dostateczny będzie aneks do umowy o pracę.

Art. 29 k.p. stanowi, że umowa o pracę określa strony umowy, jej rodzaj, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy. Według tego przepisu wynagrodzenie za pracę jest istotnym składnikiem umowy o pracę, którego zmiana wymaga albo dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego, albo zgodnej woli obu stron.

Zmiana warunków zatrudnienia polegająca na pogorszeniu sytuacji etatowca niewątpliwie wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy w trybie art. 42 k.p., chyba że strony zawrą w tym zakresie porozumienie.

Natomiast modyfikacja warunków zatrudnienia na korzyść pracownika nie jest już tak oczywista. Generalnie dokonanie wypowiedzenia zmieniającego jest zbędne, choć możliwa jest przecież sytuacja, w której pracownik z różnych przyczyn, np. podatkowych czy ambicjonalnych, odmówi przyjęcia podwyżki.

Sąd Najwyższy w wyroku z 21 października ?2003 r. (I PK 512/02)

stwierdził, że zmiana warunków wynagradzania na korzyść pracownika, polegająca na przyznaniu mu wyższego wynagrodzenia, ?dla swojej skuteczności wymaga jego wyraźnej ?lub dorozumianej zgody. Jeśli etatowiec choćby milcząco przystanie na podwyżkę, należy przyjąć, że odbyło się to za porozumieniem stron. ?Jeżeli zaś sprzeciwi się, a szef będzie obstawał ?przy swojej propozycji, musi przedstawić etatowcowi wypowiedzenie zmieniające ?warunki wynagradzania.

podstawa prawna: art. 29 i art. 42 kodeksu pracy

Anna Telec, ?radca prawny