Umowę o pracę zawartą na czas określony, zgodnie z art. 33 kodeksu pracy, można wypowiedzieć pod warunkiem że:
Zatem z przepisów wynika zakaz wypowiedzenia terminowej umowy, gdy zawarto ją na okres krótszy niż 6 miesięcy i 1 dzień oraz takiej, która - bez względu na okres - nie przewiduje jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem.
W praktyce wypowiedzenie takiej umowy jest jednak możliwe. Wypowiadający naruszy co prawda przepisy prawa pracy, ale jego oświadczenie nie będzie nieważne ani bezskuteczne. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwałach z 17 listopada 2011 r. (III PZP 6/11) oraz z 14 lutego 2012 r. (III PZP 5/11). Każde bowiem oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy, które dotarło do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią, jest skuteczne i wywołuje skutek prawny w postaci jej rozwiązania.
Umowę taką można więc wypowiedzieć, jednak strona wypowiadająca musi liczyć się z koniecznością poniesienia sankcji za niezgodne z prawem rozwiązanie takiego angażu.
Jak wynika ze stanowiska SN, oświadczenie woli nazwane wypowiedzeniem umowy zawartej na okres krótszy niż 6 miesięcy i 1 dzień lub na okres dłuższy, ale bez klauzuli pozwalającej na taki krok, traktuje się jak oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Wniosek ten płynie ze wskazanych uchwał SN z 17 listopada 2011 r. i z 14 lutego 2012 r. Jeżeli bowiem z oświadczenia wyraźnie wynika zamiar rozwiązania stosunku pracy, a jednocześnie nie jest to oświadczenie o wypowiedzeniu umowy złożone w trybie art. 33 k.p., to nie można go uznać za wypowiedzenie terminowej umowy o pracę.
Jednym ze skutków takiej kwalifikacji oświadczenia jest konieczność wpisania do świadectwa pracy, że zatrudnienie ustało wskutek rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
Stronie, której wypowiedziano umowę z naruszeniem art. 33 k.p., przysługują wtedy roszczenia przewidziane dla niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jeżeli autorem wypowiedzenia był pracodawca, to zwolniony pracownik może dochodzić:
Odszkodowanie to przysługuje w wysokości pensji za czas, do którego angaż miał trwać, nie więcej niż za 3 miesiące.
Gdy to pracownik nieprawidłowo wypowiedział umowę, pracodawcy służy roszczenie o odszkodowanie określone w art. 611 k.p. To rekompensata w wysokości zarobków pracownika za 2 tygodnie (art. 612 k.p.). Z tego powodu pracodawcom zwykle nie zależy na jej uzyskaniu.
Podstawowe zasady
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas oznaczony, aby nie naruszało przepisów o wypowiadaniu takich angaży, musi nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 k.p.). Pracodawca musi dodatkowo pamiętać, że jego pismo ma zawierać pouczenie o przysługującym podwładnemu prawie odwołania do sądu pracy (art. 30 § 5 k.p.). Ponieważ dotyczy ono terminowej umowy o pracę, nie trzeba w nim wskazywać przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.