Pracodawca żąda od pracowników, aby zakładali konta bankowe w celu przelewania na nie wynagrodzeń za pracę. Osoby, które nie posiadają jeszcze rachunku bankowego, mają go uruchomić w banku wskazanym przez szefa. Podwładni nie mają więc żadnego wyboru, również ci, którzy chcą otrzymywać pensję do rąk własnych. Czy pracodawca może zmusić pracownika, aby założył rachunek we wskazanym banku i co, jeśli podwładny nie godzi się na taką formę wypłaty wynagrodzenia? Czy wypłata zarobków wyłącznie przelewem jest w ogóle zgodna z prawem?

Tak, jeśli pracownik wyrazi na to pisemną zgodę lub taką formę wypłaty wynagrodzenia przewiduje obowiązujący w firmie układ zbiorowy pracy.

Zasadą jest, że pracodawca nie może wymagać od podwładnych uruchomienia rachunku bankowego, na który ma trafiać wynagrodzenie za pracę. Tym bardziej niedopuszczalne jest, żeby wskazywał pracownikowi konkretny bank.

Art. 86 kodeksu pracy stanowi, że pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Co do zasady wypłaty pensji dokonuje się w formie pieniężnej, a częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej postaci niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Zasadą jest także, że wypłaty wynagrodzenia dokonuje się do rąk pracownika. Odstępstwo od tej reguły jest dopuszczalne wyłącznie wówczas, gdy przewiduje to układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Jeżeli u pracodawcy nie obowiązuje układ zbiorowy pracy wskazujący, że wynagrodzenie wypłacane jest bezgotówkowo, bezpośrednio na rachunki bankowe pracowników, to taka forma wypłaty bezwzględnie wymaga pisemnej zgody zatrudnionych. Zgody tej nie mogą zastąpić przepisy regulaminu wynagradzania. Jego postanowienia przewidujące wypłatę pensji za pracę inaczej niż do rąk pracownika są  niezgodne z prawem.

Warto w tym miejscu przywołać wyrok Sądu Najwyższego z 24 września 2003 r. (I PK 324/02, OSNP 2004/18/313). SN wskazał w nim, że wymaganie pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty zarobków ma bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne.

podstawa prawna: art. 86 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.)

Anna Telec, radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy