Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje przy poborach zatrudnionego, do których stosujemy w tym samym czasie różne koszty uzyskania przychodu (KUP), tzn. zwykłe 111,25 zł i do części zarobków – objęte prawami autorskimi bądź pokrewnymi – 50 proc. przychodu zmniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika?
Z takim pytaniem zwróciliśmy się do inspekcji pracy.
Ta uważa, że kwota wolna od potrąceń powinna zostać ustalona na podstawie zryczałtowanych pracowniczych kosztów uzyskania przychodu określonych w art. 22 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.). To zupełnie odmienne rozwiązanie od proponowanego przez naszego eksperta („PiP" z 28 lutego 2011, str. 6).
Renata Majewska w artykule „Podwładnemu musimy zostawić co najmniej minimum" wskazała, że najrozsądniej jest w takiej sytuacji utworzyć kwotę wolną z dwóch kwot wolnych przypisanych do minimalnej płacy ze zwykłymi kosztami i kosztami 50-proc.
Wystarczy ułożyć proporcję w stosunku, w jakim przychody faktycznie wypłacone pracownikowi objęte zwykłymi KUP pozostają do wypłaty, do której odnoszą się koszty na poziomie 50 proc. przychodu.
Czytaj też:
Podwładnemu zostaw co najmniej minimum
Zobacz serwis:
» Kadry i płace » Wynagrodzenia » Potrącenia