[b]Czy jeśli z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowujemy jako formę wypoczynku tylko wczasy, to:

1) jakim dokumentem może posłużyć się pracownik przy składaniu wniosku, tzn. czy musi to być tylko faktura, czy może też rachunek,

2) z jakiego ośrodka należałoby skorzystać, aby nie było podejrzeń, że są to wczasy agroturystyczne, czy powinien to być tylko ośrodek wczasowy, pensjonat, biuro podróży, czy inne miejsca, np. kwatery prywatne lub wynajem pokoju,

3) jaki powinien być zapis w nazwie usługi na fakturze lub rachunku, tzn. czy konkretnie należałoby wskazać, że są to wczasy, czy może być np. usługa pensjonatowa, hotelowa lub sam wypoczynek?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Odpowiedzi na te pytania należy szukać w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ustawodawca zrezygnował bowiem z określenia w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74017]ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)[/link] sposobu, w jaki pracownik powinien udokumentować okoliczności potwierdzające spełnienie wymogów warunkujących otrzymanie świadczeń z funduszu, pozostawiając to decyzji pracodawcy. Dlatego zarówno zasady, jak i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu powinien określać sam regulamin zfśs (art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs).

Zatem właśnie te wewnątrzzakładowe przepisy powinny stanowić, jakie informacje i dokumenty są konieczne, aby ocenić, czy występujący o przyznanie dofinansowania wypoczynku spełnia wszystkie kryteria, od których uzależnia się jego otrzymanie.

Ponieważ w praktyce agencje i biura specjalizujące się w organizowaniu i sprzedaży różnych form wypoczynku wystawiają za swoje usługi zarówno faktury, jak i rachunki, właściwe było honorowanie przez pracodawcę obu tych dokumentów. Trudno bowiem wymagać, aby pracownik przedstawił np. fakturę, jeśli biuro, w którym wykupił wczasy, za swoje usługi wystawia wyłącznie rachunki.

[srodtytul]Jak wypoczywać, określa regulamin[/srodtytul]

Odpowiadając na drugą część pytania czytelniczki, także rodzaje i formy wypoczynku, które pracodawca dofinansowuje z pieniędzy funduszu, powinien szczegółowo określać regulamin zfśs. Tu należałoby uwzględnić preferencje załogi co do form relaksu i wielkość środków przeznaczonych na tę działalność socjalną. Już sama definicja działalności socjalnej swoim zakresem obejmuje m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku oraz udzielanie pomocy materialnej rzeczowej lub finansowej (art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs). Wynika z niej, że ustawodawca różnicuje formy wypoczynku, z których preferowany jest tzw. wypoczynek zorganizowany, którego przygotowaniem zajmują się wyspecjalizowane podmioty (biura podróży, agencje turystyczne itp.). Ten rodzaj relaksu jest finansowany w pierwszej kolejności i obejmuje np. wczasy, wycieczki, pobyty sanatoryjne, obozy, kolonie, zimowiska, rajdy. Niejako uzupełnieniem pomocy socjalnej pracodawcy może być także udzielanie pomocy finansowej za indywidualnie zorganizowany przez zatrudnionego wypoczynek (tzw. wczasy pod gruszą).

Regulamin zfśs, który określa m.in. rodzaje i formy wypoczynku dofinansowane z funduszu, powinien być ustalony z działającymi w firmie związkami zawodowymi, a jeśli ich nie ma, to z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs). Zatem to od decyzji pracodawcy i związków lub przedstawiciela załogi zależy, jakie rodzaje i formy wypoczynku będą dofinansowane z funduszu socjalnego. Uzgodnione stanowisko w tej sprawie powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w odpowiednim postanowieniu jego regulaminu.

[srodtytul]Wskażcie dokumenty [/srodtytul]

Niezależnie jednak od podjętego w tym zakresie rozstrzygnięcia, regulamin ten ma ponadto określać zasady dokumentowania lub uprawdopodabniania sposobu wypoczywania. Chodzi tu w szczególności o rodzaje dokumentów lub informacji, które musi przedłożyć pracownik, gdy ubiega się o przyznanie świadczeń z funduszu socjalnego. Ten, który nie spełni zapisanych wymogów, musi liczyć się z tym, że jego wniosek zostanie odrzucony.

Jeśli zatem w regulaminie zfśs przewidziano, że dofinansowanie obejmuje wyłącznie wypoczynek zorganizowany, to z przedłożonych przez podwładnego dokumentów, potwierdzających wysokość poniesionych na to wydatków, ma wynikać, że przedmiotem wykupionej usługi był ten rodzaj wypoczynku. Oczywiście szczegółowe regulacje w tym zakresie powinny wynikać z regulaminu zfśs.