Działanie pracodawcy było zgodne z prawem. Zgodnie z art. 108 k. p. może on stosować karę upomnienia i nagany za to, że zatrudniony nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Ponadto za to, że pracownik nie przestrzega przepisów bhp lub przeciwpożarowych, opuszcza pracę bez usprawiedliwienia, stawia się w niej nietrzeźwy lub spożywa alkohol w pracy, przełożony ma też prawo dać karę pieniężną.
Taka kara za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Łącznie jednak takie kary nie mogą przewyższać dziesiątej części poborów przypadających do wypłaty.
Odrębną sprawą jest natomiast dopuszczenie pracowników pod wpływem alkoholu do pracy. Zgodnie z art. 17 ustawy z26 października1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473) kierownikowi zakładu lub osobie przez niego upoważnionej nie wolno dopuścić do pracy zatrudnionego, jeżeli podejrzewa go, że stawił się do pracy po spożyciu alkoholu albo pił go w czasie pracy. Szef powinien podać zatrudnionemu powody swojej decyzji.