Aktualizacja: 30.05.2021 11:13 Publikacja: 30.05.2021 00:01
Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
Ceny transferowe nadal kojarzą się wielu podatnikom jedynie z obowiązkami z zakresu compliance, przez co kwestia właściwego ustalania rozliczeń z podmiotami powiązanymi bywa pomijana przy aktualizacji umów lub ustaleń będących podstawą współpracy. Podatnicy nie mają w zwyczaju poddawać cen transferowych regularnej weryfikacji pod kątem ustalenia ich na poziomie rynkowym, czego negatywne skutki podatkowe mogą odczuwać po pewnym czasie.
Rynkowy charakter cen oznacza konieczność właściwego ustalenia i utrzymywania warunków transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, zgodnie z zasadą ceny rynkowej. W aktualnej sytuacji gospodarczej, wywołanej pandemią Covid-19, może to powodować konieczność dodatkowej weryfikacji rozliczeń wewnętrznych stosowanych w grupach kapitałowych i rozważenie zmian w zakresie stosowanej polityki cen transferowych. Wbrew pozorom, samo określenie poziomu wynagrodzenia w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi powinno stanowić ostatni etap ustalania rozliczeń po kompleksowej analizie substancji biznesowej i ról podmiotów.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas