Aktualizacja: 30.05.2021 11:13 Publikacja: 30.05.2021 00:01
Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
Ceny transferowe nadal kojarzą się wielu podatnikom jedynie z obowiązkami z zakresu compliance, przez co kwestia właściwego ustalania rozliczeń z podmiotami powiązanymi bywa pomijana przy aktualizacji umów lub ustaleń będących podstawą współpracy. Podatnicy nie mają w zwyczaju poddawać cen transferowych regularnej weryfikacji pod kątem ustalenia ich na poziomie rynkowym, czego negatywne skutki podatkowe mogą odczuwać po pewnym czasie.
Rynkowy charakter cen oznacza konieczność właściwego ustalenia i utrzymywania warunków transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, zgodnie z zasadą ceny rynkowej. W aktualnej sytuacji gospodarczej, wywołanej pandemią Covid-19, może to powodować konieczność dodatkowej weryfikacji rozliczeń wewnętrznych stosowanych w grupach kapitałowych i rozważenie zmian w zakresie stosowanej polityki cen transferowych. Wbrew pozorom, samo określenie poziomu wynagrodzenia w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi powinno stanowić ostatni etap ustalania rozliczeń po kompleksowej analizie substancji biznesowej i ról podmiotów.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Utworzenie spółki handlowej danego rodzaju nie oznacza, że działalność musi pozostać w takiej formie. Istnieje możliwość jej zmiany, w zależności od charakteru, zakresu czy rozmiaru prowadzonego biznesu.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.
Pod koniec 2024 r. nasz barometr mierzący rotację szefów spółek z udziałem Skarbu Państwa bliski był rekordowi z czasu rządów PiS. Są jednak szanse na pewne odpolitycznienie ich władz.
Spółka osobowa powinna się rozliczyć z opuszczającym ją wspólnikiem. Podstawę takiego stanowi udział kapitałowy, którego wartość oznacza się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.
Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. może nastąpić z ważnych powodów, podlegających weryfikacji w postępowaniu sądowym. Umowa spółki nie może ograniczać prawa sądu do oceny przyczyn wyłączenia.
Spółka jawna będąca podatnikiem CIT pozostaje nim do dnia jej likwidacji lub wykreślenia z właściwego rejestru. Tak twierdzi fiskus. Zdaniem sądów utratę statusu podatnika CIT może również spowodować zmiana w składzie jej wspólników.
Odmowa absolutorium członkowi zarządu spółki nie narusza jego dóbr osobistych i nie uzasadnia żądania ich ochrony.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas