Aktualizacja: 22.11.2021 10:35 Publikacja: 21.11.2021 07:07
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 14 października 2021 r. (I SA/Gl 957/21).
Spółka zajmuje się wyrobem przedmiotów stalowych. Jako użytkownik wieczysty posiadała nieruchomości w postaci podziemnego kabla zasilającego oraz linii kablowej w obrębie nieruchomości. Spółka zlikwidowała środki trwałe – kable poprzez otwarcie odłączników kabli, co trwale uniemożliwia korzystanie z nich. Nie doszło jednak do całkowitej fizycznej likwidacji ze względu na nieopłacalność ekonomiczną, gdyż kable na prawie całej swojej długości są zakopane pod ziemią. Spółka spytała czy kable, które nie będą przez nią wykorzystywane i zostały faktycznie odłączone od sieci energetycznej, a jednocześnie dokonano ich likwidacji księgowej bez ich fizycznego usunięcia, podlegają opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Zdaniem spółki likwidacja środków trwałych powinna być rozumiana szeroko, nie tylko jako fizyczna eliminacja przedmiotu, ale również jako jego trwałe wyłącznie z przydatności gospodarczej. Tym samym nie zostanie, zdaniem spółki, spełniona przesłanka z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol). uzasadniająca opodatkowanie tych budowli, gdyż nieruchomość nie będzie już przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej.
Od przyszłego roku drobni przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowy PIT i ustalać daty powstania przychodu z działalności gospodarczej dopiero w dacie uregulowaniu należności przez kontrahenta.
Podatnicy prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą będą mogli od przyszłego roku wybrać kasowy PIT i opodatkować przychód dopiero wtedy, gdy otrzymają zapłatę od swojego kontrahenta. Wybór nowych zasad jest dobrowolny.
Podatnicy powinni już teraz obliczyć swój wynik podatkowy i przeprowadzić analizę zwolnień podmiotowych, a więc ustalić czy podlegają opodatkowaniu podatkiem minimalnym, a jeśli tak, to wybrać najkorzystniejszy sposób liczenia podatku do zapłaty.
Przepisy o cenach transferowych mogą mieć zastosowanie nawet w przypadku braku sformalizowanych powiązań osobowych pomiędzy dwoma podmiotami.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Wniesienie nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej aportem do spółki komunalnej stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT, co umożliwi gminie pełne odliczenie podatku naliczonego.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Wydatki na rzecz frankowicza, związane ze stwierdzeniem nieważności umowy kredytu hipotecznego w walucie obcej, nie mogą być kosztem podatkowym banku. Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny.
Mediacje i ugody sądowe wciąż odgrywają zbyt małą rolę w wymiarze sprawiedliwości. Może to zmienić ustawa porządkująca działalność mediatorów.
Auta demonstracyjne będą wolne od akcyzy, a sprzedawcy gazu i energii wciąż będą stosowali odwrotne obciążenie VAT – wynika z projektu ustawy, który we wtorek przyjął rząd.
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego miała we wtorek podjąć decyzję w sprawie immunitetu warszawskiego sędziego Jakuba Iwańca. Po kilku godzinach rozprawy postanowiono odroczyć ją do 4 lutego 2025 r.
Listopad przyniósł spadek sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. W dół poszły średnie ceny lokali w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika z danych portalu GetHome.pl.
Prawo polskie i międzynarodowe nie daje podstaw do przysposobienia dziecka przez małżonka tej samej płci, nawet dla dobra dziecka.
Postulaty zniesienia ograniczeń w obrocie ziemią rolną i uwolnienia terenów spółek Skarbu Państwa znalazły uznanie w ocenie i budowniczych mieszkań, i ekspertów. Czego branża nie popiera?
Kreml zgodził się na sprzedaż krajowej spółce rosyjskich aktywów duńskiego koncernu piwowarskiego Carlsberg, które zawłaszczył w lipcu. Cena transakcji jest dużo niższa od rzeczywistej wartości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas