Reklama
Rozwiń

Niektórzy zwycięzcy konkursów sami rozliczą się z fiskusem

Na spółce nie ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu wydania nagród w konkursach, akcjach i loteriach promocyjnych na rzecz podmiotów będących podatnikami CIT.

Aktualizacja: 16.01.2022 17:20 Publikacja: 16.01.2022 02:00

Niektórzy zwycięzcy konkursów sami rozliczą się z fiskusem

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 lipca 2021 r. (0111-KDIB1-1.4010.190.2021.3.SG).

Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu i przeprowadzaniu na zlecenie swoich klientów akcji marketingowych, przede wszystkim w postaci loterii promocyjnych, konkursów i akcji promocyjnych. Akcje te są prowadzone w celu zachęcenia do nabywania towarów lub usług, ich promowania bądź zwiększenia atrakcyjności oferty klientów. Uczestnikami mogą być osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Spółka ponosi pełną odpowiedzialność za przygotowanie treści regulaminu, przebieg, realizację i obsługę akcji promocyjnej. Ponadto, do jej obowiązków należy zakup i wydanie nagród zwycięzcom, a także wypłata środków pieniężnych. Zdaniem spółki, nie ciążą na niej obowiązki płatnika podatku dochodowego z tytułu wydania nagród w akcjach promocyjnych, konkursach czy też loterii, gdy zwycięzcą jest podatnik CIT, ponieważ obowiązek rozliczenia podatku dochodowego spoczywa na beneficjentach nagród.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa