Aktualizacja: 28.03.2021 15:30 Publikacja: 28.03.2021 03:00
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z wydanej 26 lutego 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB2-1.4010.540.2020.1.PB).
Wnioskodawca jest osobą prawną, jednym ze wspólników spółki z o.o. W początkowym okresie działalności spółka z o.o. potrzebowała co pewien czas środków finansowych na utrzymanie płynności. W związku z tym wnioskodawca zawarł ze spółką wiele umów pożyczek, na podstawie których przekazał spółce środki pieniężne. Zgodnie z treścią umów, pożyczki były oprocentowane. Obecnie spółka z o.o. zamierza spłacić wszystkie zaciągnięte pożyczki wraz z odsetkami. Odsetki zostaną spłacone w formie pieniężnej. Natomiast odnośnie do kwot głównych pożyczek, strony wyraziły wolę konwersji wierzytelności na udziały. Realizacja tego procesu rozpocznie się podobnie jak kodeksowa procedura podwyższenia kapitału zakładowego. Zgromadzenie wspólników podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez utworzenie nowych udziałów, które zostaną pokryte wkładem niepieniężnym w postaci przysługujących wnioskodawcy wierzytelności z tytułu kwot głównych pożyczek. Następnie wnioskodawca obejmie nowe udziały. Wniesienie wkładu niepieniężnego nastąpi na podstawie odrębnej umowy przelewu wierzytelności zawartej między wnioskodawcą a spółką z o.o.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
Osiągane przez fundacje rodzinne przychody z dodatnich różnic kursowych powstałe w efekcie transakcji zamiany walut obcych na walutę polską są opodatkowane CIT.
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
• Obniżka składki zdrowotnej: zwrot w planach rządu • Sąd ostro o naciąganych postępowaniach podatkowych • Nadchodzą duże zmiany w e-fakturowaniu i platformach internetowych • Wakacje składkowe: czy pracownika na długim urlopie wliczać do limitu? • Czy kwalifikacyjny kurs zawodowy zwalnia ze składek ZUS? • Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co nowego? • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas