Reklama
Rozwiń

Można amortyzować poszczególne kondygnacje budynku

Gdy spółka wprowadzi biurowiec do ewidencji środków trwałych (co nastąpi po uzyskaniu pozwoleń na użytkowanie wszystkich części obiektu), dojdzie do ujawnienia środka trwałego, a odpisy od niego będzie mogła ujmować w kosztach podatkowych.

Publikacja: 10.04.2022 02:00

Można amortyzować poszczególne kondygnacje budynku

Foto: Adobe Stock

- Spółka z o.o. prowadzi inwestycję polegającą na budowie budynku biurowego. Budynek będzie pełnił funkcje biura i zostanie zakwalifikowany jako odrębny środek trwały. Budynek jest realizowany etapami, a w zakresie każdej kondygnacji budynku (tj. piwnicy, parteru i pięter), po zakończeniu robót budowlanych, uzyskiwane jest od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenia na użytkowanie danej kondygnacji budynku. Spółka rozpoczęła już użytkowanie pierwszych kondygnacji, po uzyskaniu stosownych decyzji powiatowego inspektora. Budynek zostanie ujęty w ewidencji środków trwałych spółki jako jeden środek trwały. Znajdujące się w budynku kondygnacje (na których użytkowanie spółka uzyskała już stosowne pozwolenia) nie zostały prawnie wyodrębnione z budynku (nie są przedmiotami odrębnych praw własności). Nie zostały także po uzyskaniu częściowych pozwoleń na użytkowanie ujęte w ewidencji środków trwałych i nie rozpoczęto ich amortyzacji dla celów podatkowych, gdyż spółka uważa, że pomimo uzyskania pozwoleń na użytkowanie poszczególnych etapów inwestycji użytkowane kondygnacje nie stanowią kompletnego i zdatnego do użytkowania oraz spełniania swoich funkcji środka trwałego do momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie wszystkich kondygnacji budynku. Kiedy spółka będzie mogła ująć budynek w ewidencji środków trwałych? Czy będzie to w miesiącu, gdy będzie miała pozwolenia na użytkowanie wszystkich kondygnacji wydane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem